Bruksela: Studenci zaprojektują nowy narodowy

źródło: BrusselsTimes.com

Bruksela: Studenci zaprojektują nowy narodowy Siedem czołowych uniwersytetów Belgii weźmie udział w konkursie na koncepcję nowego stadionu narodowego. Ma powstać na bazie istniejącego Stadionu Króla Baudouina.

Reklama

Belgijski związek piłkarski (KBVB) oraz organizatorzy Memorial Van Damme (agencja eventowa Golazo) zaprosili czołowe krajowe uczelnie wyższe do udziału w tworzeniu koncepcji nowego stadionu narodowego. Z 9 zaproszonych uniwersytetów tylko te Liege i Leuven nie przyjęły zaproszenia.

Dziekani wydziałów architektury odwiedzili już obecny Stadion Koning Boudewijn przy okazji niedawnego koncertu grupy Rammstein. Kolejne odwiedziny zaplanowano na ten tydzień, przy okazji kolejnych zawodów z cyklu Memorial Van Damme. Studenci będą z kolei wizytować obiekt 25 września.

Zadaniem zainteresowanych uczestników będzie przeprojektowanie starzejącego się „Heysel” w taki sposób, by powstał w tym miejscu nowoczesny obiekt piłkarsko-lekkoatletyczny dla ok. 40 tys. widzów. Uczelnie mają czas do stycznia włącznie na zgłoszenie swoich propozycji. Skład sądu konkursowego nie jest jeszcze znany, ale mają w nim zasiąść znani architekci.

Kompleksowa przebudowa obecnej areny narodowej jest planowana w najbliższych dwóch latach i może kosztować ok. 150-200 mln €. To efekt niepowodzenia w budowie nowego stadionu narodowego po przeciwnej stronie obwodnicy, który chciała postawić firma Ghelamco. Fiasko tamtego projektu sprawiło, że Bruksela wypadła z grona miast-gospodarzy Euro 2020.

Stadion Koning Boudewijn

Reklama