Nowy projekt: A mieli tylko dokończyć projektowanie...

źródło: własne [MK]; autor: michał

Nowy projekt: A mieli tylko dokończyć projektowanie... Gdy Populous przejmuje po kimś zlecenie, to wiedz, że coś się dzieje. Choć zapowiadano, że będą odpowiadać tylko za ukończenie dokumentacji na trwającej już budowie, zaprezentowano zupełnie nową koncepcję.

Reklama

Kilka godzin temu w amerykańskim Cincinnati doszło do wyjątkowej premiery. Jeden ze świeżaków tamtejszej ekstraklasy pokazał nową wersję swojego stadionu. Formalnie budowa już trwa (aktualnie prace ziemne i przygotowawcze), ale ostatnimi czasy sporo się zmieniało.

Gdy ogłoszono w marcu 2019, że biuro Populous przejmie projektowanie stadionu FC Cincinnati od Meis Architecture, miała to być kontynuacja wykonanej już pracy i nie spodziewaliśmy się wielkich zmian. Jednak, przynajmniej w kwestii architektury, zmiany okazały się fundamentalne.

FC Cincinnati Stadium plan© FC Cincinnati / Populous

Nowy stadion w West End otrzymał zupełnie nową fasadę złożoną z aż 513 fiszbinów, każdy z oprawami LED na całej długości. Nocą fasada może stać się żywym ekranem, wyłączając jednak zachodnią trybunę. Ta znajduje się zbyt blisko domów i stąd decyzja o ograniczeniu iluminacji na rzecz tradycyjnej, szklanej fasady kryjącej biura oraz strefę hospitality.

FC Cincinnati Stadium plan© FC Cincinnati / Populous

Skoro już jesteśmy przy hospitality, stadion zaoferuje bardzo szeroką ofertę jak na 26-tysięcznik. Do dyspozycji bogatszych odwiedzających będą 54 prywatne loże, 3 większe na poziomie murawy (wszystkie pierwsze rzędy zachodniej trybuny oddane są na fotele premium), a także 2 duże loże imprezowe. Łącznie aż 4500 osób znajdzie się na miejscach premium, a więc aż 17% całkowitej widowni – najwięcej w MLS.

FC Cincinnati Stadium plan© FC Cincinnati / Populous

Dla równowagi, mniej zamożni kibice otrzymają nie tylko trzy pozostałe trybuny, ale też jednopoziomową północną, gdzie znajdzie się miejsce na 3100 stojących fanów. Całość została skomponowana tak, by najbliższy fotelik znalazł się 5 metrów od boiska, a najdalszy – zaledwie 40 metrów.

Względem wizji z 2017 roku nie zmieniła się tylko planowana cena stadionu, wciąż planowana na poziomie 250 mln $. Dodatkowo, klub trzyma się również planu w kwestii otwarcia stadionu. To przewidziano na wczesny marzec 2021 roku, by zdążyć na sezon MLS.

Reklama