Nowy projekt: Tym razem powstanie stadion w Nowym Jorku?

źródło: NewYorkIMBY.com

Nowy projekt: Tym razem powstanie stadion w Nowym Jorku? Po pięciu niepowodzeniach, tym razem NY City FC może wreszcie doczekać się stadionu. Arena na 26 tys. widzów musi jednak powstać nad ziemią, ponieważ miejsca na lądzie aż tyle nie ma.

Reklama

Nowy York to niemal wymarzony rynek dla silnego klubu piłkarskiego. Na razie takiego nie ma, bo z „czerwonymi bykami” z New Jersey identyfikują się raczej nieliczni. New York City FC miało być takim właśnie zespołem, ale napotkało na tradycyjny już problem „stolicy świata”: nie ma gdzie zbudować stadionu.

Na razie grają na baseballowym Yankee Stadium, ale to zdecydowanie nie jest optymalne rozwiązanie. Od 2011 było już pięć prób postawienia stadionu MLS w Nowym Jorku, wszystkie nieudane. Queens, Bronks, Manhattan, Nassau – nigdzie planu nie udało się wprowadzić w życie. Teraz znów wypłynęła lokalizacja na Bronksie, tym razem tuż nad brzegiem Cieśniny Harlemskiej.

Harlem River Yards Stadium© Rafael Viñoly Architects

Tym razem, jak ustalił serwis internetowy YIMBY New York, wniosek został złożony z silnymi nowojorskimi deweloperami Related Companies oraz Somerset Partners. Somerset już realizuje w tym miejscu duży projekt mieszkalny, dlatego szanse na realizacje zostały w chwili ogłoszenia uznane za spore.

Harlem River Yards Stadium© Rafael Viñoly Architects

Za koncepcję stadionu odpowiada uznany architekt Rafael Viñoly, autor m.in. Princeton Stadium oraz centrum treningowego Manchesteru City. Tym razem stworzył arenę dla spółki-córki Man City, jaką jest NYCFC. Zaproponował stadion o zwartej, ale uniesionej wysoko bryle. Podświetlana fasada znalazłaby się dopiero nad drugim poziomem trybun, a pod nią przewidziano dwie promenady dla kibiców.

Harlem River Yards Stadium© Rafael Viñoly Architects

Nietypowy układ komunikacyjny to wypadkowa bardzo małej ilości miejsca, utrudnionego dostępu dla kibiców, ale również przebiegającej pod stadionem naziemnej linii kolejowej, która wymusiłaby budowę boiska nad ziemią. Według wstępnych zapowiedzi ten fakt podnosi koszt stadionu o ok. 75 mln $!

Stadion miałby zostać zintegrowany z przeznaczonym dla mieszkańców zielonym nabrzeżem. Cała działka ma i tak skromną powierzchnię 5,2 hektara. Poza funkcją piłkarską zaplanowano biura NYCFC, ale też 550 mieszkań (tzw. przystępnych), przychodnię, pomieszczenia edukacyjne oraz park. Wskazana cena w granicach 700 mln $ obejmuje całość założenia.

Reklama