Nowy projekt: Nazywają go drugim „ptasim gniazdem”

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy projekt: Nazywają go drugim „ptasim gniazdem” Kiedy przeczytaliśmy to określenie, koniecznie chcieliśmy zobaczyć wizualizacje. Rozczarowują: nie ma na nich nic równie spektakularnego jak w Pekinie. Ale rozmach typowo chiński...

Reklama

To był przełom pierwszego i drugiego tygodnia stycznia. W chińskich anglojęzycznych mediach pojawiły się szumne hasła, że oto rośnie drugie „ptasie gniazdo”. A że stadion w Pekinie jest jedną z najnowszych ikon architektury sportowej, musieliśmy go zobaczyć. I, niestety, rozczarowanie. Ten stadion nijak nie wygląda jak stadion narodowy Chin, choć i tak może imponować.

Zhengzhou Olympic Sports Complex

Jest też niezłym przypomnieniem, że Chiny to jedyny obecnie kraj na świecie, w którym takie monstrum może powstawać zupełnie niezauważone nie tylko dla świata zachodniego, ale nawet dla naszego serwisu. Bo tak, czasami masochistycznie buszujemy po baidu.com i szukamy nowych stadionów w Chinach...

Zhengzhou Olympic Sports Complex

Wielki kompleks sportowy powstaje na zachodzie Zhengzhou, przy czwartej obwodnicy miasta. Zajmuje łącznie aż 57 hektarów, a jego kluczowym elementem jest stadion sportowy dla 60 tysięcy widzów. Po jego wschodniej stronie staną również hala widowiskowa z 16 tysiącami miejsc oraz pływalnia z 3 tys. miejsc. Całości dopełni infrastruktura treningowa.

Główny stadion, zaprojektowany przez China Southwest Architectural Design and Research Institute, został ochrzczony „drugim ptasim gniazdem” najpierw przez społeczność internetową, a dopiero potem przez media, choć w ostatecznym kształcie będzie miał bardzo niewiele wspólnego z pekińskim obiektem narodowym.

Zhengzhou Olympic Sports Complex

Owszem, przewidziano tu wijące się metaliczne sploty, jednak w zupełnie innej konfiguracji od tej z Pekinu. Zasadnicze podobieństwo do „Olimpijczyka” można jednak zaobserwować w ogromnej ilości stali, jakiej potrzeba do jego budowy. Główna konstrukcja zadaszenia i fasad, o średnicy aż 300 metrów, będzie ważyć ok. 20 tys. ton! Na niej znajdzie się nie tylko poszycie, ale też jedna z największych chińskich elektrowni słonecznych.

Budowa stadionu ruszyła w kwietniu 2016, a w październiku 2017 udało się osiągnąć stan surowy trójpoziomowych trybun. Otwarcie całego kompleksu, największego w prowincji Henan, zaplanowano na 2019 rok.

Zhengzhou Olympic Sports Complex

Reklama