Niemcy: Nowy stadion w Darmstadt do 2020 roku

źródło: własne | MK

Niemcy: Nowy stadion w Darmstadt do 2020 roku Nie udało się wyprowadzić, więc niedługo ruszają z przebudową starego stadionu. SV Darmstadt 98 zdradzili, jak i kiedy będą wymieniać trybuny na nowe.

Reklama

Śledziliśmy ich plany stadionowe od kilku lat i za każdym razem kończyło się tak samo: bez efektów. Teraz ma być inaczej i wszystko wskazuje, że się uda. Będzie skromnie, ale wystarczająco. I znacząco taniej. A do tego, co dla kibiców istotne, bez wyprowadzki z "Bolle".

Nowy stadion na 20-25 tys. widzów pochłonąłby ok. 35 mln € lub więcej, a według aktualnego scenariusza całkowity koszt ma się ograniczyć do 28,5 mln € (120 mln zł). Jakim cudem za tak niewielkie pieniądze zamierzają zbudować nowy obiekt?

Przede wszystkim część już mają. Zbudowane w 2016 tymczasowe trybuny za bramkami mają długi termin przydatności i są uwzględnione jako część projektu. Dzięki nim stadion nawet w trakcie największej fazy prac będzie mógł przyjąć nie mniej niż 11 tys. osób.

Stadion am Boellenfator

Choć nie mamy jeszcze dobrych wizualizacji architektonicznych, to plan jest bardzo precyzyjny. Musi być, ponieważ 31 października SV Darmstadt ma zgłosił harmonogram prac władzom ligowym. Oto, jak prezentują się poszczególne etapy:

  • styczeń 2018 – powołanie spółki zadaniowej SV 98 Stadion GmbH. To ona ma prowadzić prace, które finansować będą klub (10 mln €), miasto Darmstadt (15 mln €) oraz land Hesja (3,5 mln €).
  • kwiecień 2018 – rusza przebudowa aneksu do hali sportowej. Choć hala jest miejska, ten etap prywatnie przeprowadzi klub. Inwestycja warta ok. 5 mln € (ta suma nie jest wliczona w budżet samego stadionu) zapewni SV Darmstadt 98 odpowiednie zaplecze tak treningowe, jak komercyjne. Poza szatniami dla młodzieży znajdzie się tu nowy fanshop, a także biura administracji klubu. Pawilon ma być gotowy w 2019.
  • maj 2018 – zaraz po zakończeniu sezonu ligowego rozpocznie się rozbiórka wschodniej trybuny ziemnej. Jednocześnie na jej skrawku powstanie tymczasowy sektor gości, by spełniać wymogi licencyjne przez cały czas trwania prac. Do końca 2018 roku ma być gotowa dolna część trybuny, również oparta o nasyp. Znajdą się na niej wyłącznie miejsca stojące.
  • styczeń 2019 – do otwartej już dolnej trybuny wschodniej dobudowana będzie górna. Tym razem siedząca i zadaszona. Cała trybuna, dół i góra, będzie w pełni gotowa na start sezonu 2019/20.
  • maj 2019 – otwarcie wschodniej trybuny i aneksu pozwoli zburzyć aktualną trybunę główną. W jej miejscu pojawi się prosta konstrukcja dla 3200 widzów, tylko z miejscami siedzącymi, z zapleczem meczowym oraz strefą hospitality. Będzie gotowa pod koniec 2020 roku.

W efekcie przebudowy SV Darmstadt 98 nie zyska zbyt wielu miejsc na widowni, pojemność wzrośnie z 17 468 do 18 603. Jednak wszyscy kibice będą mieli do dyspozycji znacznie lepszą infrastrukturę, a klub na co najmniej dekadę pozbędzie się problemów z otrzymaniem licencji.

Stadion am Boellenfator

Reklama