Londyn: Stadion Chelsea zatwierdzony przez burmistrza

źródło: własne | MK

Londyn: Stadion Chelsea zatwierdzony przez burmistrza Zgodnie z przewidywaniami ta decyzja była tylko formalnością. Burmistrz Sadiq Khan zatwierdził do realizacji nowe Stamford Bridge, nazywając je „perłą w koronie” piłkarskiego Londynu.

Reklama

Dziś oficjalnie potwierdziło się to, czego wszyscy po cichu się spodziewali. Burmistrz Londynu Sadiq Khan oficjalnie zatwierdził do realizacji nowy stadion Chelsea FC w miejscu istniejącego Stamford Bridge. To już ostatni krok administracyjny na drodze do przeprowadzenia budowy. W styczniu pozwolenie na budowę wydali też radni gminy Hammersmith and Fulham, w dodatku jednogłośnie.

Stamford Bridge© Herzog & de Meuron / Chelsea FC

Przeanalizowawszy wniosek o pozwolenie na budowę szczegółowo, jestem bardzo zadowolony z zaproponowanej jakości i spektakularności projektu. Podniesie on znacznie pojemność widowni w miejscu istniejącego stadionu, a dodatkowo zapewni kibicom wygodny dostęp ze środków transportu zbiorowego. Jestem przekonany, że nowy stadion będzie perłą w koronie sportowego Londynu i będzie przyciągał kibiców z całego świata – zapewnił Khan.

Stamford Bridge© Herzog & de Meuron / Chelsea FC

Nowy burmistrz dał się poznać kibicom z dobrej strony zanim jeszcze „klepnął” stadion Chelsea. Jednym z jego pierwszych kroków było ukrócenie mąk AFC Wimbledon i pchnięcie naprzód ich stadionu, wstrzymanego przez poprzedniego burmistrza Borisa Johnsona.

Jednak przypadek AFC Wimbledon może być też lekcją dla Chelsea, ponieważ pomimo pozwoleń wciąż nie udało się ruszyć z budową przy Plough Lane. Aktualnie w tamtym przypadku budowę wstrzymuje ocena historycznej wartości budynku stojącego dziś w miejscu planowanego stadionu Wimbledonu.  

Stamford Bridge© Neil Vano

Jeśli w przypadku Chelsea podobne problemy się nie pojawią, to Chelsea miałaby rozegrać kolejny sezon (2017/18) na starym Stamford Bridge, podczas gdy prace będą trwały wokół. Od połowy 2018 roku na trzy kolejne lata Premier League klub przeniósłby się na Wembley, by powrócić na nowy 60-tysięcznik w 2021 roku.  

Nowe Stamford Bridge ma kosztować ok. 500 mln funtów (2,5 mld zł). Chelsea zobowiązała się też wydać ok. 12 mln funtów na usprawnienia dla lokalnej społeczności, w tym lepszy monitoring, ciągi komunikacyjne czy nowe tanie mieszkania.

Reklama