Stadion Roku 2016: Powód 7 – Dacia Arena

źródło: własne | MK; autor: michał

Stadion Roku 2016: Powód 7 – Dacia Arena Dacia kojarzy Wam się z tanimi samochodami? Ten stadion może najdroższy nie był, ale to zdecydowanie klasa wyższa. I jedyny w tegorocznym zestawieniu obiekt znacznie mniejszy od poprzednika.

Reklama

W drodze do poznania Stadionu Roku 2016 dziś zawitaliśmy do Włoch, gdzie rok temu otwarto Dacia Arenę. Ta nazwa może Wam niewiele mówić, ale za to Stadio Friuli każdy fan włoskiej piłki zna doskonale. To właśnie tu, w Udine, powstał drugi we Włoszech prywatny stadion po Juventusie.

Dacia Arena© Elio Meroi

Jego wyjątkowość na tegorocznej liście nominacji to jednak nie prywatna własność, ale fakt, że zastąpiono tu wielki stadion znacznie mniejszym. Za całkiem skromne 22 mln € Udinese zburzyło stare wały, usunęło bieżnię i w ciągu ponad dwóch lat postawiło trzy zupełnie nowe trybuny. Tym razem w oparciu o żelbetowe prefabrykaty z dwupiętrowym zapleczem.

Dacia Arena© Udinese Calcio

Niższy poziom tego zaplecza, poniżej gruntu, na razie nie jest w pełni wykorzystany. Docelowo znajdą się na nim jednak atrakcyjne przestrzenie komercyjne i wypoczynkowe Na wyższym piętrze znajdują się drogi dojść do widowni i całe niezbędne zaplecze dla widzów. Jest prosto, ale absolutnie wystarczająco.

Jest też poszanowanie historii, ponieważ unikalny konstrukcyjnie układ głównej trybuny został zachowany, z jej słynnym łukiem. Dodatkowo, nowe trybuny są na tyle niskie, że z tej zachodniej – jak to było wcześniej – widać niesamowite Alpy górujące nad regionem Friuli. Docelowo główna trybuna ma przejść dalsze prace modernizacyjne, by upodobnić się do trzech nowych.

Dacia Arena© Udinese Calcio

A jest do czego się upodabniać, ponieważ nowe trybuny z zewnątrz okryła niezwykła, bardzo elegancka elewacja. Tworzy ją 10 tysięcy trójkątnych paneli ze stali nierdzewnej, dzięki którym stadion wydaje się prawie „diamentowy” i świetnie wygląda zarówno z bliska, jak i z dystansu.

Dacia Arena© Udinese Calcio

Na samo wykończenie fasad Udinese wydało ponad milion euro, ale efekt – naszym zdaniem – jest tego wart. A Wy z jakiego powodu najchętniej oddacie swój głos na Udine?

Dacia Arena

Reklama