Najważniejsze stadiony w historii sportu

źródło: własne

Najważniejsze stadiony w historii sportu Czy stadiony mogą być ważnym miejscem z punktu widzenia historii? Oczywiście, że tak! Bardzo często są to konstrukcje zapierające dech w piersiach, o niesamowitych wymiarach. Niejednokrotnie stają się tłem dla przełomowych wydarzeń z historii sportu.

Reklama

Największy stadion w Europie

Największym stadionem na Starym Kontynencie jest hiszpański Camp Nou z liczbą 99 354 miejsc siedzących. Stadion zbudowany został w latach 50. XX wieku i z pewnością znacznie podniósł poprzeczkę - nowoczesny, mieszczący w sobie prawie 100 tysięcy osób, przez lata był stadionem Reprezentacji Hiszpanii, a obecnie grywa na nim głównie FC Barcelona. Co ciekawe, w pierwszym meczu na Camp Nou FC Barcelona zmierzyła się z reprezentacją Polski. Gra skończyła się dla naszych rodaków przegraną 4:2, ale z pewnością możliwość “ochrzczenia” największego stadionu w Europie była szczególnym wyróżnieniem. Stadion był areną zmagań podczas Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku, a dziesięć lat wcześniej odbył się tam mecz otwarcia Mundialu.

Najsłynniejszy stadion świata

Jakie jest najsłynniejszy stadion świata? Zdania mogą być podzielone, ale z pewnością to stadion Wembley jest jednym z bardziej charakterystycznych miejsc. Wiele emocji wzbudziła podjęta na początku XXI wieku decyzja o wyburzeniu starego stadionu i postawieniu w jego miejsce nowego, bardziej nowoczesnego. Nowy Wembley jednak szybko podbił serca kibiców i nie tylko. Stadion mieści w sobie 90 tysięcy osób, jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na całym świecie. Innowacyjne rozwiązania widać na każdym kroku, a największe wrażenie robi zdalnie przechylany dach, który sprawia, że na murawie nie powstają cienie, co umożliwia idealne transmitowanie rozgrywek i wydarzeń. Nowa budowla była też jedną z najkosztowniejszych na świecie, całość pochłonęła 760 milionów funtów.

Pierwszy gol Ronaldo

Cristiano Ronaldo to obecnie chyba jeden z najbardziej znanych graczy. Odnosi on wielkie sukcesy nie tylko na boisku, jest on bowiem także biznesmenem, modelem i członkiem Team PokerStars. Piłka nożna była dla Portugalczyka wielką pasją już od najmłodszych lat. W 2003 roku zaledwie osiemnastoletni Ronaldo przydział koszulkę Manchester United, a kosztujący ponad 12 milionów funtów transfer sprawił, że został okrzyknięty najdroższym nastolatkiem w historii futbolu w Anglii. Warto więc wspomnieć o pierwszym golu Ronaldo na międzynarodowej arenie. W meczu z Portsmouth F.C. strzelił on jedną z trzech bramek zapewniających zwycięstwo Manchesteru. Mecz odbył się 1 listopada 2003 na Old Trafford. Stadion ten wybudowany został w 1910, ale tylko część budowli jest oryginalna - podczas II wojny światowej został on bowiem zbombardowany. Jest on w stanie pomieścić ponad 75 tysięcy widzów i jest jednym z ważniejszych stadionów w Europie.

Old TraffordFot: Abhijit Tembhekar (cc: by)

Rekord Guinnessa na stadionie

Ile trwał najdłuższy mecz piłkarski? Rekord Guinnessa został pobity w  maju 2016 roku, kiedy na Estadio Bicenterario de la Florida w stolicy Chile ponad 3 tysiące graczy próbowało pokonać przeciwną drużynę przez… 120 godzin! Przez pięć dni bito poprzedni rekord, który wynosił 105 godzin i został ustanowiony w Szkocji. Położony we wschodniej części Santiago stadion może pomieścić nawet 12 tysięcy widzów. Gościł on między innymi Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet 2008, był także miejscem występów znanych muzyków i zespołów, pojawili się na nim tacy artyści jak Green Day, KISS czy System of a Down.

Miejsce nowożytnych Igrzysk Olimpijskich

Mówiąc o historii stadionów, nie sposób nie wspomnieć o Igrzyskach Olimpijskich. To właśnie z myślą o starożytnych rozgrywkach sportowych powstawały budowle, które obecnie stanowią jedne z najcenniejszych pamiątek po starożytności. Na kartach nowożytnej historii olimpijskiej z pewnością zapisał się Panathinaiko. Stadion Panateński położony jest w Atenach, a oryginalna budowla powstała w 329 roku p.n.e., odkryto go podczas wykopalisk w 1870 roku. Ta historyczna budowla została zrekonstruowana z myślą o Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1896 - pierwszych w nowożytnej erze. Całość wykonana została w białym marmurze. Odbywały się na nim rozgrywki łucznicze podczas Igrzysk 2004 w Atenach, a w 2012 roku to właśnie tam przekazano ogień olimpijski brytyjskiej sztafecie olimpijskiej.

Reklama