Madryt: Specjalny plan dla Bernabéu zatwierdzony

źródło: własne | MK; autor: michał

Madryt: Specjalny plan dla Bernabéu zatwierdzony Miasto chwali się, że to świetne wieści dla mieszkańców, ale to przede wszystkim świetne wieści dla Realu Madryt. Klub jest coraz bliżej przebudowy stadionu.

Reklama

Wczoraj zarząd miasta Madrytu zatwierdził specjalny plan zagospodarowania przestrzennego dla Estadio Santiago Bernabéu. Plan ma kluczowe znaczenie, ponieważ otwiera drogę do podwyższenia stadionu o 10-13 metrów i podtrzymuje możliwość Realu Madryt na wkomponowanie luksusowego hotelu oraz dodatkowych powierzchni komercyjnych w bryłę przebudowanego obiektu.

Santiago Bernabeu

Co ciekawe, na stronie miasta Madryt próżno szukać informacji o tej części planu. Miasto chwali się jedynie, że uchwalono wspaniały plan dla mieszkańców, nie wspominając nawet słowem o korzyściach płynących dla klubu piłkarskiego. Trzeba jednak przyznać, że sąsiedzi stadionu rzeczywiście będą mogli cieszyć się nową jakością przestrzeni wokół areny.

Santiago Bernabeu

Dla przykładu, zachodnie przedpole Bernabéu to dziś tylko asfaltowy parking. Według nowego planu Real stworzy tu ok. 10 tys. m2 atrakcyjnych powierzchni rekreacyjnych.

Z kolei zamiast aktualnych sklepów La Esquina przy południowo-wschodnim narożniku powstanie 6 tys. m2 terenów zielonych dla mieszkańców. Parkingi zostaną wprowadzone pod ziemię właśnie w tym miejscu, pod nowym parkiem. „Królewscy” mają wydać ok. 13 mln € na poprawę okolicy stadionu.

Santiago Bernabeu

Zatwierdzenie planu przez zarząd miasta ma istotne znaczenie, ale teraz oponenci rozbudowy mają miesiąc na zaskarżenie decyzji, a wiemy, że ma ona swoich przeciwników. Jeśli decyzja nie zostanie zaskarżona, w kwietniu Real może liczyć na ostateczną zgodę na rozbudowę.

Przypomnijmy jednak, że zaakceptowany plan różni się znacząco od tego proponowanego przez Real w 2013 roku. Nie będzie wzrostu pojemności ani budowy centrum handlowego z zachodniej strony stadionu.

Reklama