Liverpool: Mają rok, by ruszyć z drugą trybuną

źródło: własne / ThisIsAnfield.com; autor: michał

Liverpool: Mają rok, by ruszyć z drugą trybuną Liverpool FC ma dokładnie 12 miesięcy od teraz, by ruszyć z procesem rozbudowy trybuny północnej. Jeśli w tym czasie nie zaczną działać, przepadną długie miesiące pracy.

Reklama

Jesteśmy zaledwie dwa tygodnie od oficjalnej inauguracji nowej zachodniej trybuny Anfield. Dziś największy stadion Liverpoolu ma 54 097 miejsc, ale to nie koniec aspiracji LFC. Nie od dziś wiadomo przecież, że rozbudowa ma objąć dwie trybuny i losy drugiej fazy będą ważyć się w nadchodzących 12 miesiącach. Dlaczego?

Składając wniosek o pozwolenie na budowę, Liverpool FC wnioskował o zgodę na powiększenie i zachodniej, i północnej trybuny. Ta pierwsza już jest gotowa, a na tę drugą klub otrzymał częściowe pozwolenie, tj. z uwzględnieniem planowanej wysokości oraz powierzchni trybuny. Władze Liverpoolu zgodziły się między innymi, by rozbudowana trybuna przecięła ulicę Anfield Road i weszła na teren Stanley Park.

Anfield

Taka zgoda to tylko wstęp, ale cenny wstęp do dalszych prac projektowych. By móc budować nową północną trybunę LFC muszą złożyć szczegółową dokumentację dla niej w ciągu trzech lat od otrzymania pozwolenia. A tak się składa, że pozwolenie zostało wydane we wrześniu 2014, co oznacza, że zostało 12 miesięcy. Jeśli „The Reds” nie złożą papierów, zgoda wygaśnie właśnie za rok.

Anfield

Ponieważ to projekt prywatny, klub nigdy nie zdradził, na ile szczegółowo opracowane są plany północnej trybuny. Te złożone w magistracie są bardzo ogólne i mówią stosunkowo niewiele. Przede wszystkim wiemy, że trybuna osiągnie pojemność blisko 14 tys. miejsc, a więc o 4,8 tys. więcej niż aktualna (w tym o 50 nowych miejsc dla osób na wózkach).

Anfield

Różnica w pojemności nie wydaje się szokująca, ale ta pod względem powierzchni jest ogromna. Rozbudowa oznacza 5 zupełnie nowych pięter na zapleczu, z których to najwyższe ma zająć rząd mieszkań lub powierzchni komercyjnych, z widokiem na Stanley Park.

Anfield

Można zakładać, że w ciągu najbliższego roku Liverpool zdradzi szczegółowe plany i pójdzie naprzód. Jeśli skorzysta z istniejącego już pozwolenia, to po otrzymaniu zgody na szczegóły nowej północnej trybuny będzie miał dwa lata na rozpoczęcie jej przebudowy. Później prace mogą potrwać ok. 2 sezony, co oznacza, że 2021 rok jest realnym, choć nie najbardziej optymistycznym terminem, gdy Anfield osiągnie 58,8 tys. miejsc.

Reklama