Nowa budowa: Meksykańska La Bombonera

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowa budowa: Meksykańska La Bombonera Dach zerwany, jedna trybuna zburzona, a reszta w gruntownej modernizacji. Tak zmienia się jeden z najbardziej znanych stadionów Meksyku, a od dziś możemy Wam to pokazać.

Reklama

Przydomek Le Bombonera zwykle kojarzy się z Buenos Aires, ale i w meksykańskiej Toluce jest wyjątkowa „bombonierka”. Znana z wyjątkowej bliskości kibiców i zawodników, ze stromych i ciasnych trybun, a dzięki temu również z wyjątkowej atmosfery. Teraz Estadio Nemesio Díez, obiekt mający na koncie dwukrotne goszczenie Mistrzostw Świata, ma zostać powiększony o ok. 8-10 tys. miejsc przez nadbudowę istniejących trybun.

Estadio Nemesio Diez© Agencia MVT

Zysk będzie skromny właśnie z uwagi na wyjątkowo ciasną działkę. Konstrukcja może rosnąć jedynie w górę, dlatego zachodnia trybuna została wiosną tego roku zburzona i będzie zbudowana od zera. Zamiast dwóch poziomów będzie miała aż trzy, zyskując ok. 2 tys. miejsc.

Toluca FC planuje również utworzenie pawilonów w narożnikach, mieszczących w dużej mierze pomieszczenia strefy VIP. Każdy z nich będzie posiadał po 6 kondygnacji i stanie się podstawą dla stalowego zadaszenia. Początkowo awizowane jako oparte o wielkie, tradycyjne kratownice, ostatecznie przekrycie stadionu powstanie z systemu 4 tys. cienkich belek stalowych stworzonych przez firmę Lanik.

Estadio Nemesio Diez© Lanik

Specjaliści Lanik są znani z dachów na takich stadionach jak Anoeta, Arena das Dunas czy Arena Pernambuco. Podobnie jak w tych arenach, tu również pojawi się lekki szkielet, który pozwoli uniknąć podpór zasłaniających widok. Zawieszone nad głowami widzów przekrycie ma się rozpinać na długości aż 115 metrów, a cały dach będzie miał powierzchnię ok. 10 tys. m2.

Rozbudowa ma potrwać niespełna 2 lata i ukończyć się w 2017, by klub mógł świętować stulecie w nowej odsłonie. Formalnie stulecie zaplanowano już na 12 lutego, ale czy uda się zrealizować wszystkie elementy na ten dzień? Na razie to wciąż spore wyzwanie, ale możecie obserwować zmiany z nami, dzięki uprzejmości Edificios de Mexico oraz wykonawcy dachu, Lanik.

Estadio Nemesio Diez© Toluca FC

Plan uwzględnia dobudowanie też na pobliskiej działce parkingu wielopoziomowego, połączonego kładkami ze stadionem i właśnie ten element przebudowy udało się zrealizować w pierwszej kolejności. Prace ruszyły jesienią 2015, a już dziś parking jest gotowy. Całość inwestycji powinna pochłonąć ok. 800 mln peso (170 mln zł), choć coraz częściej mówi się o okrąglejszym miliardzie (210 mln zł).

Reklama