Berlin: Hertha wydaje pierwsze pieniądze na nowy stadion

źródło: Morgenpost.de / StadionWelt.de; autor: michał

Berlin: Hertha wydaje pierwsze pieniądze na nowy stadion Władze Herthy Berlin potwierdzają, że zleciły powstanie studium wykonalności dla nowego stadionu. Tymczasem architekt przekonuje, że można przebudować Olimpijski.

Reklama

Hertha Berlin wyda w granicach 75-90 tys. € (320-385 tys. zł) na studium wykonalności nowego stadionu piłkarskiego. To pierwszy tak poważny krok w kierunku wyprowadzki z Olympiastadionu. Studium ma odpowiedzieć na pytania: gdzie budować, jaki stadion i gdzie szukać pieniędzy na inwestycję.

Aktualnie mówi się o stadionie wielkości powyżej 50 tys. osób. Jego koszt można luźno szacować na poziomie 200 mln € (860 mln zł), a do takiego przedsięwzięcia klub będzie potrzebował co najmniej jednego silnego partnera.

Olympiastadion

Jednocześnie architekt nowego Zentralstadionu w Lipsku (aktualnie Red Bull Arena) Thomas Glöckner, zapewnia, że berliński stadion olimpijski dałoby się przebudować zgodnie z oczekiwaniami Herthy. Można więc stworzyć wewnątrz nowe trybuny od podstaw, bez bieżni.

Nie powinno też być problemu z zachowaniem podstawowego wymogu konserwatorskiego: zachowania bez zmian fasad i układu komunikacyjnego wokół areny. Niestety nie ma pewności, że taki zakres, uwzględniający rozbiórkę trybun z 1936 roku, byłby „do przełknięcia” z punktu widzenia ochrony niemieckiej ikony architektury

Reklama