Nowe stadiony: Wybraliście Szwecję, oto ona!

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe stadiony: Wybraliście Szwecję, oto ona! W naszej pierwszej ankiecie stwierdziliście, że chcecie zobaczyć więcej stadionów ze Szwecji. Dlatego nocą dodaliśmy pięć aren, z których dwie jeszcze pachną nowością!

Reklama

W weekend zapytaliśmy Was na Twitterze, z jakiego kraju chcecie oglądać więcej nowych stadionów. Wybór padł na Szwecję, dlatego właśnie dodaliśmy pięć stadionów z tego kraju. Kolejna ankieta już jutro, a jedną z opcji będą Chiny – drugi najbardziej pożądany kierunek z pierwszej sondy. Dlatego śledźcie nasze „ćwierki”, nawet jeśli tam jesteśmy obecni tylko po angielsku!

Sweden new stadiums

 

Arosvallen, Västerås (10 000)

Sweden new stadiums

Najstarszy i najbardziej centralnie położony stadion miasta Västerås ma bogatą historię, ale niezbyt świetlaną przyszłość. Powstał jeszcze w 1932 roku i od tego momentu pełni rolę głównej wielofunkcyjnej areny miasta.

Przez lata był gospodarzem meczów Västerås SK, jednak w 2008 klub wyprowadził się na nowy Swedbank Park. Z historycznego punktu widzenia szkoda, ponieważ bez gospodarza pozostała jedna z aren Mistrzostw Świata FIFA 1958. Odbyły się tu dwa mecze Jugosławii przeciwko Szkocji oraz Francji, a podczas największych spotkań widownia znacznie przekraczała 10 tysięcy osób. Dziś trybuny (w większości z drewna) stoją zwykle puste, choć stadion niezmiennie pozostaje istotnym miejscem szkolenia sportowego młodzieży.

 

Klostergårdens, Lund (8560)

Sweden new stadiums

Pierwotny stadion w Lund powstał w 1968 roku jako piłkarsko-lekkoatletyczna elipsa w układzie wschód-zachód. Dziś z tamtego obiektu pozostały tylko maszty oświetleniowe. W talach 2013-2014 powstały zupełnie nowe trybuny, tym razem ściśle okalające boisko.

Niezmiennie rolę głównej pełni trybuna północna, jedyna wyposażona w krzesełka i zadaszona. Pozostałe sektory to jedynie zabetonowane stopnie (zachód i południe) lub trawiaste zbocza (wschód oraz tereny nad nowymi trybunami). Dzięki publicznej inwestycji w przebudowę klub Lunds BK otrzymał nowoczesny stadion z zespołem szatni przy już istniejącym rozległym kompleksie boisk treningowych.

 

Bravida Arena, Goteborg (6500)

Sweden new stadiums

Poczciwy Rambergsvallen powstał jeszcze w 1935 roku i w nowym stuleciu przebudowa była nieuchronna. Jak wiele stadionów w całej Europie, stracił bieżnię lekkoatletyczną na rzecz klasycznego układu piłkarskiego z zamkniętą bryłą.

Z pozoru bardzo prosty, może nawet mało wyrazisty nowy stadion na północnym-zachodzie Goeteborga jest jednak bardzo przemyślany i oryginalny koncepcyjnie. Dominujący w elewacji i konstrukcji beton był w tym przypadku wymogiem, ponieważ odległe o zaledwie kilometr morze prowadziłoby do szybkiego rdzewienia metalowych elementów. Dlatego nawet dźwigary dachu czy maszty oświetleniowe są żelbetowe.

Maszty nie są zresztą pojedynczymi słupami lecz stanowią wysokie na prawie 40 metrów ramy, zdecydowanie wybijając się ponad niskie otoczenie i sam obiekt (dach już na wysokości 10m). Stadion powstał w trudnym miejscu nie tylko z uwagi na morskie powietrze, ale też konieczność palowania oraz ograniczoną ilość miejsca wokół.

W efekcie jego rozmiar nie dorównał temu osiąganemu przez poprzednika w najlepszych latach. Nowy obiekt mieści ok. 6,5 tys. widzów, przy czym zachowano możliwość szybkiego zwiększenia pojemności przez dodanie ostatnich rzędów. W ten sposób z powodzeniem powinien przekroczyć 7 tysięcy miejsc.

 

Gavlevallen, Gävle (6432)

Sweden new stadiums

Zwarte i strome trybuny na najwyżej 10 rzędów – tak udało się osiągnąć wrażenie intymności na nowym stadionie w Gävle na wschodzie Szwecji.

Arenę trzeba było postawić, ponieważ dotychczasowy stadion Strömvallen nie dawał dostatecznych możliwości rozbudowy. Tylko z południowej strony nie okala go woda i akurat tam stoi chroniona jako zabytek trybuna, której zburzyć nie można.

Dlatego wiosną 2014 ruszyła budowa na północy miasta, w największym lokalnie kompleksie sportowym. Nowe trybuny, dokładnie jak w przypadku Strömvallen, powstały na osi wschód-zachód (dłuższe trybuny na północy i południu). Nie ma narożników, przez co trybuny sprawiają wrażenie jeszcze bardziej ciasnych. Przy niewielkim udziale miejsc stojących udało się zmieścić ponad 6,4 tys. widzów.

 

Sollentunavallen, Sollentuna (4500)

Sweden new stadiums

Główny stadion miasta Sollentuna (północne obrzeża Sztokholmu) leży tuż nad wodami zatoki Edsviken i powstał w 1969 roku. Widownia jest oparta w dużej mierze na naturalnym spadku ziemi po zachodniej stronie obiektu. Na wschodzie istnieje z kolei niewielka trybuna kryta.

Pierwszorzędnym wykorzystaniem stadionu jest lekkoatletyka. Gospodarzem jest Tureborgs FK, a w latach 1969, 1971, 1995 i 2006 stadion był gospodarzem Mistrzostw Szwecji w Lekkoatletyce. Lokalny klub piłkarski Sollentuna FK również korzysta jednak z obiektu, choć na ogół nie jest w stanie wykorzystać jego pojemności.

Poza głównym stadionem w kompleksie znajduje się też boisko treningowe (zimą lodowisko), hala sportowa na południu, a od 2016 również nowa hala na północ od obiektu.

Reklama