Narodowy: Miał być zysk i będzie zysk

źródło: własne | MK

Narodowy: Miał być zysk i będzie zysk Zgodnie z zapowiedziami 2015 będzie pierwszym rokiem, w którym Stadion Narodowy wypracuje zysk. Skromne 1,5 miliona, ale jednak.

Reklama

To wciąż jeszcze prognoza, na której potwierdzenie przyjdzie nam poczekać. Ale jest obiecująca, ponieważ zgodnie z zapowiedziami z 2012 roku Stadionowi Narodowemu uda się wypracować zysk operacyjny w wysokości 1,5 mln zł.

W sumie wysokość przychodów PGE Narodowego w 2015 roku powinna osiągnąć pułap 46 mln zł. Największym źródłem wpływów, co może niektórych zaskoczyć, nie są jednak wcale wielkie wydarzenia zapełniające cały stadion. 27 dużych imprez dostarczyło łącznie ok. 13 mln zł, czyli ponad dwukrotnie mniej niż umowy biznesowe (28 mln zł).

Stadion Narodowy w Warszawie

Trzeba jednak pamiętać, że bez widowisk zapełniających trybuny również o wartościowe partnerstwa nie byłoby łatwo. Dziś stadion ma sponsora głównego i sześciu innych dużych partnerów, a dzięki różnorodnej ofercie imprez udało się wynająć na cały rok 25 z 62 lóż (w 2013 było ich 2, a w 2014 - 17). Reszta boksów jest zajmowana na poszczególne wydarzenia i strefa biznesowa podczas większości jest pełna. Liczba mniejszych imprez biznesowych wzrosła w ciągu dwóch lat ze 172 do 280.

Stadion Narodowy w Warszawie2015 to też rok, w którym udało się wynająć komplet powierzchni biurowych. Narodowy oferuje w sumie 16 tys. m2 powierzchni pod wynajem i do końca roku z tego tytułu powinien zarobić 5,2 mln zł. Jednocześnie obniżane są koszty funkcjonowania spółki PL.2012+ oraz utrzymania obiektu, które z 20,7 mln w 2014 spadły do 18 mln zł w tym roku.

Plany na 2016

Poza umową z PZPN (mecze Reprezentacji Polski i finał PP) czy drugim podejściem do żużla, największy obiekt w kraju będzie w przyszłym roku gościł szczyt NATO, podczas którego na płycie powstanie zespół ok. 8 hal. Ale spółka PL.2012+ szuka też innych nowych wyzwań.

- Chociażby takich jak wielkie wydarzenia związane z e-gamingiem, czyli rywalizacją w grach komputerowych. Nie było jeszcze nigdy hokeja, a mamy infrastrukturę, która pozwala nam na zorganizowanie takiego meczu. Nie mówimy nie także piłce ręcznej, a przypomnę, że Polsce wspólnie ze Szwecją przyznano organizację mistrzostw świata – wylicza prezes spółki Tomasz Półgrabski. Dodaje też możliwość imprezy tenisowej czy koszykarskiej.

Reklama