Nowy projekt: Bardziej realny wariant dla Los Angeles

źródło: własne | MK

Nowy projekt: Bardziej realny wariant dla Los Angeles Zabytkowe „Koloseum” w Los Angeles nie zmieni się z zewnątrz, za to Uniwersytet Południowej Kalifornii chce wpompować równowartość miliarda złotych w przebudowę wnętrza.

Reklama

W czwartek University of Southern California pokazał swoją propozycję modernizacji LA Coliseum, głównego stadionu Igrzysk Olimpijskich 1932 i 1984. Uczelnia już wcześniej zobowiązała się wydać w ciągu dekady ok. 70 mln $ na modernizacje (a 100 mln $ do 2054), jednak przedstawiony plan wykracza znacząco poza pierwotnie szacowane ramy.

LA Memorial Coliseum

W sumie wydatek ma sięgnąć aż 270 mln $ (1,05 mld zł), czyli prawie trzykrotność wydatków planowanych na najbliższe półwiecze. USC chce kompletnie przebudować południową trybunę. Miałby tam powstać kilkupoziomowy budynek z lożami, salami konferencyjnymi, nową strefą pracy mediów i licznymi innymi powierzchniami (np. taras widokowo-bankietowy), których na dotychczasowym obiekcie brakowało.

LA Memorial Coliseum

Całkowicie odnowiony ma zostać słynny perystyl po wschodniej stronie obiektu, a na wszystkich istniejących trybunach pojawią się nowe krzesełka – wygodniejsze, a zatem zajmujące więcej miejsca. W sumie pojemność spadnie, zatrzymując się na poziomie ok. 77,5 tys. osób. Kompletna wymiana czeka systemy elektroniczne, w tym telebimy i oświetlenie, a także sieć Wi-Fi.

LA Memorial Coliseum

Dokładny projekt ma być gotowy w 2016 roku, a prace mogą ruszyć w 2017. Koniec zaplanowano na 2019, przy czym w trakcie robót arena ma być wykorzystywana.

Modernizacja a Igrzyska 2024

Jak pewnie pamiętacie, Los Angeles wystawiło właśnie ten stadion w kandydaturze do organizacji Igrzysk Olimpijskich 2024. Tyle że w obszernym planie LA na 2024 rok widnieje zupełnie inna koncepcja. Tamta zakłada całkowitą rozbiórkę istniejących trybun i częściowe zadaszenie nowych.

LA Memorial Coliseum

Jak to się ma do planu USC? Otóż… nie wiadomo. Na pewno oba scenariusze wzajemnie się nie wykluczają, tzn. wizja przedstawiona w zarysie kandydatury do MKOl może ulec znacznym zmianom.

Co więcej, jeśli plan USC wejdzie w życie, Los Angeles może mieć większe szanse na goszczenie imprezy w 2024. Tak obszerna modernizacja ze strony uniwersytetu byłaby albo wystarczająca, albo znacznie ułatwiłaby spełnienie kryteriów MKOl i zwiększyłaby wiarygodność/realność kandydatury Los Angeles.

Reklama