Nowe projekty: W Neapolu planują, zobaczmy co z tego wyszło

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe projekty: W Neapolu planują, zobaczmy co z tego wyszło Zmniejszać czy zwiększać pojemność? Burzyć dach i trybuny czy zostawić w spokoju? Na te pytania jest kilka odpowiedzi. Napoli właśnie złożyło dokumenty, które te odpowiedzi mają!

Reklama

Stadio San Paolo to jeden z największych i najciekawszych stadionów we Włoszech. Jednocześnie to jeden z tych najbardziej potrzebujących modernizacji. SSC Napoli miało czas do połowy lipca, by przedstawić samorządowi swój plan rekonstrukcji obiektu – koncepcję architektoniczną i kosztorys planowanych zmian.

Termin trzeba było przełożyć na 31 lipca, ponieważ klub jako pierwszy we Włoszech prowadzi prace według nowych przepisów (szczegółowo określają prywatne inwestycje w stadiony). W rozmowie ze stacją radiową Kiss Kiss (urocza nazwa!) prezydent klubu potwierdził, że dokumenty do miasta wpłynęły.

Stadio San Paolo

Aurelio de Laurentis nie pokazał, co złożył w magistracie. Zdradził jednak, jaki jest zarys planu. – To będzie stadion na 41 tysięcy widzów. Są loże i sale dla firm, a w osobnej analizie sprawdzimy co powinno się znaleźć na powierzchniach komercyjnych, których przewidzieliśmy 45 tys. m2.

Nowy stadion ma podążać za przykładem Juventusu. Dzisiejsza pojemność stadionu jest zbyt duża dla potrzeb klubu (średnio 32 tysiące przy 60 tys. krzesełek), dlatego ma powstać mniejsza, bardziej skromna bryła. Jeśli wszystko się uda, prace ruszą już wiosną 2016, a zakończą się w 2018 roku.

Ponieważ nie ma żadnego potwierdzenia od Napoli jaki projekt został złożony, postanowiliśmy pokazać Wam, jakie wizje przewijały się w ostatnich latach. Najbliższa planom klubu z Neapolu jest ta najnowsza, zaprezentowana niedawno:

 

2015, Giancarlo Scognamiglio Architettura

Stadio San Paolo© Giancarlo Scognamiglio Architettura

Koncepcja biura GSA pojawiła się w 2015 roku jako element szerokiej oferty skierowanej do SSC Napoli. Autorem oferty, reprezentującym nieujawnionego niemieckiego inwestora, była firma Pagliara Costruzioni.

Klub miał nie wykładać pieniędzy, miasto również. W zamian jednak operatorem byłby podmiot trzeci, a Napoli musiałoby związać się umową z operatorem jako najemca długoterminowy. Klub według naszych informacji nie przyjął propozycji, choć niektóre jej elementy są zbliżone z podstawowymi założeniami Napoli.

Stadio San Paolo© Giancarlo Scognamiglio Architettura

Po pierwsze, stadion zmniejszyłby pojemność do poziomu 42 tysięcy miejsc. Po drugie, zyskałby bardzo szeroką infrastrukturę komercyjną – nawet 4 nowe piętra na zapleczu widowni, a do tego pas lóż na koronie trybun wzdłuż boiska. Po trzecie wreszcie, elewacja z poduszek ETFE oraz nowy dach miały dać nowoczesny wizerunek.

Jednak stadion w tej wersji rozbiega się z założeniami Napoli w kluczowej kwestii: odległości od boiska. Propozycja GSA zakłada stworzenie nowej bieżni, tymczasem klub chce układu wyłącznie dla piłki nożnej.

 

2014, Futuri Progetti Urbani

Stadio San Paolo© Futuri Progetti Urbani

Zamiast zmniejszania, ten plan powiększa trybuny Stadio San Paolo do aż 70 tysięcy widzów przy kompletnej zmianie geometrii trybun. Nie eliptyczne, lecz bardziej zwarte. Nie z dwoma, a trzema poziomami widowni. W efekcie ze starego obiektu w tej wersji nie zostałoby prawie nic.

Stadio San Paolo© Futuri Progetti Urbani

Całość z nowym dachem i szklaną elewacją miałaby zostać zintegrowana z lokalną stacją metra. Dzięki świetnej komunikacji obiekt byłby wymarzoną lokalizacją dla szerokiej działalności komercyjnej. Efektowna forma sprawiła, że w 2014 był komentowany we włoskich mediach. Niestety to raczej głos w dyskusji o przyszłości San Paolo niż realna alternatywa dla planu zmniejszenia obiektu.

 

2010, Manica Architecture

Stadio San Paolo© Manica Architecture

Stadio San PaoloWizja będąca częścią włoskiej kandydatury do organizacji Euro 2016 powstała w Stanach Zjednoczonych, w pracowni Manica Architecture.

Zgodnie z planem główna konstrukcja trybun miałaby zostać zachowana, jednak dolny poziom oraz bieżnię przykryłyby nowe niższe rzędy, przysuwając widzów do boiska. Korekta korony trybun oraz instalacja skyboksów na szczycie zmieniłyby pojemność do poziomu ok. 56 tysięcy.

Dach miał zostać wymieniony na lżejszy i sięgający dalej w głąb stadionu. Z kolei elewacja z lampami LED byłaby wielkim ekranem do prezentacji multimedialnych.

Reklama