Ranking 10+ 2015: Frekwencje w Europie (Cz. 2. Kluby)

źródło: własne | MK

Ranking 10+ 2015: Frekwencje w Europie (Cz. 2. Kluby) Borussia, Barcelona i Manchester dominują w Europie, podczas gdy Szachtar, Fenerbahce i Galatasaray straciły najwięcej widzów. Sprawdź, gdzie plasują się polskie kluby!

Reklama

Borussia, Barcelona i Manchester dominują w Europie, podczas gdy Szachtar, Fenerbahce i Galatasaray straciły najwięcej widzów. Sprawdź, gdzie plasują się polskie kluby!

Pierwsza część Rankingu 10+ była poświęcona ligom i ich popularności mierzonej biletami. Dziś zapraszamy do sprawdzenia, które kluby były najpopularniejsze w Europie w sezonie 2014/15. Lista zespołów przyciągających 10 tysięcy widzów i więcej jest w tym roku wyjątkowo krótka.

Zamiast 227 klubów jest ich 217, na co złożyły się sytuacja na Ukrainie i w Rosji, a także bojkot meczów w całej Turcji. To głównie zespoły z tych krajów spadały z rankingu, choć brakło w nim miejsca również dla Sparty Praga, Steauy Bukareszt czy Hajduka Split, które dotąd reprezentowały swoje kraje na liście 10+. Oto rozkład klubów z podziałem na kraje, w których grają:

Ranking 10+ podział geograficzny

20 lokomotyw

Najsilniejsze zespoły od lat są niezmienne, choć zamieniają się pozycjami w obrębie czołówki. Borussia niezmiennie pozostaje najliczniej oglądanym klubem na Kontynencie, za to dwójka hiszpańskich gigantów zbliżyła się pod względem widowni. Nie pomogło nawet podnoszenie pojemności przez Bayern, który jest poza europejskim podium.

Co ciekawe, z pierwszej dwudziestki wypadły kluby szkockie i włoskie, które dotąd gromadziły wystarczająco dużo widzów. W efekcie największe zespoły Europy grają w zaledwie pięciu krajach:

Ranking 10+ podział geograficzny

Zyskali najwięcej

Przeliczyliśmy, które drużyny zyskały najwięcej fanów na meczach. Jeśli coś z poniższej tabeli wynika bezpośrednio, to tzw. „efekt nowego stadionu”. Prawie co drugi klub wśród tych rosnących w siłę (7 z 15) przeprowadził się w sezonie 2014/15 na nowy obiekt. Szczególnie imponujący jest skok Maccabi Hajfa, którego widownia skoczyła o prawie 180% na Sammy Ofer Stadium. Powyżej 100% zyskały też Jagiellonia Białystok (125%) i Spartak Moskwa (120%).

Zobacz pełną wersję rankingu z listą 217 najchętniej oglądanych klubów Europy!

Reklama