Rosja: Stadiony Mundialu 2018 muszą walczyć z cenami

źródło: MoscowTimes.com / R-Sport.ru

Rosja: Stadiony Mundialu 2018 muszą walczyć z cenami Premier Rosji zalecił odchudzanie stadionów przez unikanie importu elementów oraz upraszczanie projektów. Jakie będą efekty tych zaleceń?

Reklama

Dmitrij Miedwiediew zalecił w poniedziałek, by inwestorzy i wykonawcy stadionów na Mistrzostwa Świata 2018 zamieniali droższe elementy importowane na tańsze zamienniki produkcji rosyjskiej. To oczywiście reakcja na kryzys rubla, który powoduje drastyczny wzrost cen u zagranicznych podwykonawców.

Zalecenie dotyczy przede wszystkim pięciu stadionów, które są budowane w zdecydowanej większości z budżetu federalnego Rosji. Chodzi o Niżny Nowogród, Rostów nad Donem, Samarę, Sarańsk i Wołgograd. Na każdy z tych stadionów rząd wyda ponad 10 mld rubli, co miało stanowić ok. 2/3 ceny. Dziś jednak o utrzymanie budżetu w ryzach trzeba walczyć.

Najnowsze pismo premiera umożliwia też nanoszenie zmian w dokumentacji projektowej, jeśli ich efektem będzie obniżanie ceny inwestycji bez znacznego wpływu na standard stadionu.

Nie ma jeszcze jasnych wskazań, co konkretnie zostanie wymienione, jednak przedstawiciel administracji z Mordowii już zwrócił uwagę, że na stadionie w Sarańsku można zamówić oświetlenie, instalacje elektryczne czy kable od rosyjskich firm zamiast tych z zachodu.

Reklama