Nowy projekt: Stadion jak atlantyckie algi?

źródło: własne | MK

Nowy projekt: Stadion jak atlantyckie algi? Ta metafora nie musi przekonywać, ale plan Celty Vigo na ekonomiczną przebudowę starzejącego się stadionu ma ręce i nogi. Pierwsze efekty będziemy obserwować już wkrótce.

Reklama

Pierwsze prace już trwają, mamy nadzieję pokazać je w nieodległej przyszłości. Na razie zapraszamy na prezentację projektu, który wszedł z początkiem roku w fazę realizacji. Całkowita przebudowa stadionu Balaídos ma uczynić z niego typowo piłkarski i nowoczesny obiekt o pojemności zbliżonej do tej sprzed modernizacji.

Novo Balaidos

Zasadnicza różnica będzie polegać na przybliżeniu trybun do boiska, zwłaszcza północnej (o 5m). Zachowana bez większych zmian ma być jedynie trybuna główna na południu. W praktyce jednak zdecydowana większość górnych rzędów istniejących trybun zostanie na swoim miejscu. To pozwoli zminimalizować koszty, a zapotrzebowanie na bilety i tak jest na poziomie dobrze obsługiwanym przez aktualną pojemność.

Całe istniejące zadaszenie zostanie rozebrane i zastąpione nową konstrukcją stalową o znacznie lepszym zasięgu (25m) jednolitej wysokości. Lżejszy dach zostawi też miejsce na loże biznesowe, które powstaną na koronie trybun.

Dzięki temu z zewnątrz stadion będzie bardziej jednorodny. Wrażenie będzie dodatkowo wsparte dzięki elewacji z blachy aluminiowej, która ma być podzielona na 3-metrowe pasy o zróżnicowanym układzie. W ten sposób ma powstać wrażenie fal lub ruchu morskich alg (Vigo leży nad Atlantykiem).

Novo Balaidos

Projekt pochłonie prawie 30 mln €, z czego samorząd miasta wyłoży 1/3. Resztę sfinansują prowincja Pontevedra, klub Celta Vigo oraz konsorcjum wolnego handlu w Vigo. Prace rozłożono na trzy etapy. W pierwszym przebudowana będzie trybuna północna. W kolejnym – trybuny za bramkami, a w ostatnim trybuna południowa.

Novo Balaidos

Reklama