Nowy projekt: Potwór z Moskwy

źródło: własne

Nowy projekt: Potwór z Moskwy Dziś prezentujemy go ze spokojem, bo na pewno nie wejdzie w życie. Ale z drugiej strony pozostaje też ciekawość, jak ten niezwykły stadion na Łużnikach wyglądałby w rzeczywistości.

Reklama

Propozycja zburzenia stadionu na Łużnikach i budowy nowego, futurystycznego stadionu od podstaw pojawiła się w związku z przygotowaniami Rosji do Mistrzostw Świata 2018. To rozwiązanie miało być tańsze niż budowa nowych trybun wewnątrz istniejącej zabytkowej bryły.

Pracownia Populous otrzymała zlecenie zaprojektowania wyjątkowo futurystycznego stadionu, zdolnego spełnić oczekiwania FIFA i odróżniającego się od wszystkich istniejących aren. Efektem jest pokazana w 2012 roku skrajnie kontrowersyjna estetyka proponowanego stadionu.

Luzhniki 2012

Obfite przeszklenia i obłości miałyby być zwieńczone niezwykłą konstrukcją stałego dachu, który w części opierałby się na  zewnętrznej stalowej ramie. Nietypowy „trójnóg” nad środkiem boiska składałby się w lej, u podstawy którego zawieszone byłyby telebimy.

Luzhniki 2012

Trybuny, choć bardziej standardowe w formie, też mają rzadki układ. Przy pojemności ponad 80 tys. miejsc byłyby podzielone na jedynie dwa poziomy zwykłej widowni, przecinane na wschodzie i zachodzie pasami lóż. Tymczasowo na górnym poziomie za bramkami można postawić dodatkowe sektory, zwiększając pojemność do ok. 89 tys. wymaganych przez FIFA (później wymóg zniesiono).

Luzhniki 2012

Koncepcja została zarzucona, ponieważ zapadła decyzja o zachowaniu zewnętrznej bryły dotychczasowego stadionu.

Reklama