Katar 2022: Wkrótce zobaczymy piąty projekt stadionu Mundialu

źródło: własne; autor: michał

Katar 2022: Wkrótce zobaczymy piąty projekt stadionu Mundialu 22 kwietnia zostanie oficjalnie zaprezentowany kolejny projekt związany z katarskimi Mistrzostwami Świata 2022. Tym razem chodzi o stadion w Al Rayyan, na przedmieściach Dauhy.

Reklama

Najwyższy Komitet ds. Dostarczenia i Spuścizny Mistrzostw Świata 2022 potwierdził, że 22 kwietnia oficjalnie zaprezentuje końcowy projekt nowego Al Rayyan Stadium. Stadion pomieści nieco powyżej 40 tys. widzów, a po Mundialu zmniejszy się o połowę. Zdemontowane sektory mają powędrować do krajów rozwijających się, zgodnie z obietnicą daną w 2010.

Al Rayyan Stadium

Dotąd na zachodnich obrzeżach Dauhy istniał Ahmed bin Ali Stadium (powyżej), którego rozbiórka zakończyła się w marcu tego roku. Jak pisaliśmy wcześniej, aż 90% jego konstrukcji zostanie ponownie wykorzystane, co stanowi niezwykle wysoki odsetek.

Pierwotna koncepcja stadionu dla Al Rayyan powstała w 2009 w Niemczech i zakładała owinięcie trybun największym na świecie ekranem, który jednocześnie przepuszczałby powietrze do wnętrza stadionu. Dziś wizja Alberta Speera nie jest już aktualna, choć niewykluczone, że nowa koncepcja nawiąże do wyjściowego pomysłu.

Al Rayyan Stadium

Aktualnie znamy cztery zatwierdzone projekty stadionów  Mundialu 2022. To stadiony w Dausze (Khalifa Stadium, Qatar Foundation Stadium), Al Khor (Al Bayt Stadium) oraz Al Wakrah (Al Wakrah Stadium). Wszystkie można zobaczyć poniżej.

Pozostałe będą stopniowo prezentowane w kolejnych miesiącach. Być może wraz z prezentacją 22 kwietnia będziemy już na półmetku prezentacji, ponieważ liczba aren może wciąż zostać zmniejszona z 12 do 10, a nawet 8-9 stadionów.

Al Rayyan Stadium

Reklama