Dublin: Desperacki plan ratunku stołecznego futbolu

źródło: Independent.ie | opracował: MK

Dublin: Desperacki plan ratunku stołecznego futbolu Liga irlandzka nie należy do silnych, ale o słabości jej ważnych klubów dopiero się przekonujemy. Bohemians i Shelbourne mają zostać wsparte przez władze miasta, ratując się finansowo i pod względem infrastruktury.

Reklama

Dwa z najbardziej znanych irlandzkich klubów są w bardzo trudnej sytuacji. Shelbourne ma długi sięgające 7 mln €, a Bohemians 2 milionów. Długi drugiego zespołu są znacznie większe, ale jeden z wierzycieli (Zurich Bank) zajął część stadionu Dalymount Park na poczet kwoty 4 mln €.

Żaden z klubów nie jest w położeniu, by doinwestować któryś z mocno starzejących się obiektów. Dlatego z ratunkiem ma przyjść miasto. Dublin ma przejąć kontrolę nad dwoma stadionami, zburzyć jeden i zmodernizować drugi.

Dalymount Park

Uratowany ma być Dalymount Park (zdjęcie powyżej), ale warunkiem jest porozumienie Bohemians z Zurich Bank, na mocy którego bank zmniejszy dług do 3 milionów. Miasto spłaci obiekt i uzyska prawo własności. Własność Tolka Park jest już w rękach samorządu, ale ten obiekt jest aktualnie dzierżawiony przez podmiot trzeci, który udostępnia go klubowi.

Dalymount w miejskich rękach ma zostać wydzierżawiony irlandzkiej federacji piłkarskiej (FAI), a ta z kolei ma udostępniać go klubom. W ten sposób Bohemians i Shelbourne mają być odciążone i uzyskać warunki do stabilnego rozwoju.

Reklama