Tolka Park

Pojemność6 000
110 (Miejsca dla VIP-ów)
37 (Miejsca dla prasy)
4356 (Miejsca kryte)
Kraj Irlandia
MiastoDublin
KlubyShelbourne FC, Dublin City FC
Oświetlenie 800 lux
Inauguracja 1953
Renowacje 1999

Reklama

Tolka Park – opis stadionu

Stadion na północy Dublina jest niezwykle położony – aż trzy jego trybuny leżą nad brzegami tej samej rzeki, Tolka, w której meander został wpisany obiekt jeszcze w 1953 roku. Już w roku otwarcia na obiekcie odbył się pierwszy mecz przy sztucznym oświetleniu, znacznie wcześniej niż u sąsiadów z Bohemians.

W sumie na Tolka Park swoje mecze rozgrywało aż siedem klubów. Pierwszym był nieistniejący już, choć niegdyś bardzo popularny zespół Drumcondra, nazwany od dzielnicy, w której leży stadion. Już w latach 1950 wprowadził się tu również klub Shelbourne, który objął zarząd nad stadionem w 1989, inwestując bardzo znaczące środki. Dzięki nim stadion stał się pierwszym irlandzkim obiektem z samymi miejscami siedzącymi, odbył się na nim również pierwszy transmitowany w telewizji mecz ligi irlandzkiej w 1996.

Niestety, wskutek rosnących długów „Shells” musieli sprzedać obiekt w 2006 i od tego czasu nad stadionem wisi widmo rozbiórki, a klub szuka nowego terenu. Bez inwestycji ze strony nowego właściciela standard stadionu stale spada.

Aktualna pojemność stadionu to nieco poniżej 10 tys. miejsc, jednak ze względów bezpieczeństwa do użytkowania dopuszczono tylko 6 tysięcy.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2021

2015