Nowy stadion: Arena Lublin

źródło: własne

Nowy stadion: Arena Lublin Jedna z dwóch wielkich premier polskiej piłki tego roku dziś dołącza do Stadiony.net. Dzięki pomocy architektów i lubelskiego magistratu możemy Wam pokazać efektowne ujęcia Areny Lublin. Trzy otwarcia już za nami, wkrótce ligowa piłka…

Reklama

Imprez otwarcia na Arenie Lublin było więcej niż na ogół można doświadczyć. 21 września widzów wpuszczono na trybuny i pas wokół murawy w ramach Pikniku Naukowego. Tydzień później można było już stanąć na boisku, oczywiście wcześniej pokrytym ochronnymi matami, przy okazji koncertu Talent czy Factor. Wreszcie, wczoraj łącznie 13 850 widzów pojawiło się na zwycięskim meczu Polska – Włochy U21. Z kolei już w niedzielę każdy chętny za darmo będzie mógł wejść na trybuny przy okazji sparingu Górnik Łęczna – Orły Engela.

A jak zaczęła się historia tego stadionu? Po serii pomysłów na gruntowną przebudowę któregoś z dwóch stadionów przy Alejach Zygmuntowskich, w 2010 roku magistrat zdecydował się na budowę od podstaw. Miejsce dla stadionu wybrano na terenach po dawnej cukrowni, przy ul. Krochmalnej.

W 2011 roku ruszyło postępowanie, prowadzone w rzadkiej w Polsce formule „projektuj + buduj”, co oznaczało, że koncepcję mieszkańcy poznali dopiero po wyborze wykonawcy i projektanta, połączonych sił Budimeksu i Estudio Lamela.

Arena Lublin© Estudio Lamela

Jednak zgłoszona do konkursu wizja architektów została zmieniona na wniosek Urzędu Miasta. Zamiast pierwotnej, bardziej surowej bryły powstała zaokrąglona i pokryta poziomymi żaluzjami (za dnia neutralne, nocą iluminowane w różnych kolorach). Ulokowane pod różnymi kątami tworzą ciekawe wrażenie wizualne, ale też wpuszczają do wnętrza odpowiednio dużo powietrza.

Arena Lublin© Bartosz Makowski / Estudio Lamela

Budowa ruszyła w grudniu 2011, choć właściwe prace rozpoczęły się dopiero w 2012. Miały potrwać do końca czerwca 2014, ale przedłużano termin dwukrotnie, przez co budowa trwała o 2 miesiące dłużej. Koszt nie wzrósł jednak wyraźnie, jak w przypadku wielu innych polskich stadionów.

Arena Lublin© Bartosz Makowski / Estudio Lamela

Nowy stadion ma jednopoziomowe trybuny, pierwszy raz pokazane widowni podczas Pikniku Naukowego 21 września 2014. Po zachodniej stronie nad widownią góruje pas 17 lóż, z których dwie są miejskie, a reszta wynajmowana. Zaplecze zachodniej trybuny umożliwia organizację rozmaitych imprez zamkniętych. Po wschodniej stronie znalazło się miejsce na dodatkowe lokale użytkowe z myślą o przyszłym wynajmie.

Docelowo stadion ma być przede wszystkim domem Motoru Lublin, ale swoje mecze przy różnych okazjach mają rozgrywać tam też inne zespoły – Lublinianka, Górnik Łęczna czy reprezentacje młodzieżowe.

Arena Lublin© Bartosz Makowski / Estudio Lamela

Reklama