Nowe projekty: Trzy wizje belgijskiego narodowego

źródło: własne; autor: michał

Nowe projekty: Trzy wizje belgijskiego narodowego Miały być znane dopiero w środku jesieni, ale już wyciekły. Koncepcje trzech konsorcjów walczących o projekt nowego narodowego stadionu Belgii wyglądają tak:

Reklama

Przypomnijmy, że od piątku Bruksela jest formalnie gospodarzem Euro 2020. Jednocześnie już wcześniej zapowiadano, że nowy narodowy stadion musi powstać ze środków prywatnych. Dlatego piłkarska federacja KBVB wspólnie z Anderlechtem zapowiedziały, że zapewnią partnerom komercyjnym regularne mecze, a więc zyski.

Teraz pozostaje więc wybrać najlepszą koncepcję. O kontrakt na projekt, budowę oraz późniejsze zarządzanie stadionem w miejscu istniejącego Parkingu C (przy obecnym narodowym) ubiegają się trzy konsorcja.

Najlepsze zostanie wybrane w styczniu, a jego wizja trafi do realizacji. Szczegóły wszystkich trzech miały być ujawnione dopiero w październiku, ale wizualizacje już obiegły belgijski Internet. Oto pretendenci:

 

GMP Architekten + Ghelamco i BAM

Nieuw National Stadion

Według plany konsorcjum Brussels Arena Maximus (GMP Architekten, Ghelamco, BAM) nowy stadion wraz z przyległym centrum komercyjno-rekreacyjnym miałby stanąć na sztucznie pokrytej trawą esplanadzie.

Nieuw National Stadion

Pod nią mieścić się mają parkingi obsługujące wielkie imprezy. W bryle samego stadionu uwagę zwracają uwypuklone narożniki, w których zaplanowano miejsce na dodatkowe powierzchnie użytkowe, z których przyszły operator ma czerpać zyski.

 

Populous + Besix

Nieuw National Stadion

Stworzona przez Populous wizja zakłada otoczenie trybun futurystyczną bryłą, której część będzie zwarta, ale większość elewacji ma być ażurowa – przepuszczająca dużo światła i zapewniająca wentylację.

Nieuw National Stadion

Ciekawym rozwiązaniem jest wyprowadzenie części głównej promenady poza obręb elewacji, dzięki czemu pełni ona rolę tarasu widokowego, oferującego widok na Brukselę i leżące nieopodal słynne Atomium. Stadion zostanie wzniesiony na wielopoziomowym parkingu, który ma być przykryty dywanem z trawy. Jednocześnie zostaną zachowane znaczne części istniejącego Parkingu C.

 

Estudio Lamela + Denys

Plan Estudio Lamela zakłada pokrycie stadionu pionowymi fiszbinami, dzięki którym będzie wizualnie wyższy, dominując nad okolicą. Pod dachem ma się znaleźć panoramiczny telebim, obejmujący cały wewnętrzny obwód pokrycia.

Nieuw National Stadion

Trybuny podzielone na dwa duże poziomy i jeden wąski pas biznesowy zachowają typowy obecnie układ, jednak mają być wyższe na północy, a niższe na południu, zapewniając lepszy dostęp światła słonecznego do boiska.

Nieuw National Stadion

To jedyna z trzech propozycji, która nie zakłada ukrycia parkingów pod stadionem i jego funkcjami komercyjnymi. Zamiast tego parkingi mają powstać jako cztery wysokie na 5 pięter cylindry wzdłuż północnej obwodnicy Brukseli,

Reklama