Southampton: St. Mary’s Stadium zmienia lampy na LED

źródło: theconstructionindex.co.uk

Southampton: St. Mary’s Stadium zmienia lampy na LED Ma być taniej, bardziej ekologicznie i nowocześnie. Southampton jako pierwszy klub w Anglii wymienia oświetlenie stadionowe na LED. Taki będzie nowy standard? Relacje The Construction Index.

Reklama

W 1950 roku Southampton FC byli pierwszym klubem w Anglii, który rozegrał mecz przy stałym sztucznym oświetleniu. Dziś gra już na nowym stadionie, a od sezonu 2014/15 również przy nowych lampach oświetleniowych.

Zainstalowany w 2001 roku system lamp halogenkowych nie jest już nowoczesny, nie w pełni nadaje się też do realizacji transmisji w HD. Dlatego „Święci”, ponownie stając w roli krajowych pionierów, zamieniają stare lampy na nowe oświetlenie LED.

Zmiana ma wiele zalet, które mogą się przyczynić do rozpowszechnienia nowocześniejszych diod również w roli stadionowego oświetlenia. Po pierwsze, LED zużywa znacznie mniej prądu. Po drugie, nie ma konieczności rozgrzewania świateł – można je włączyć i wyłączyć natychmiast. To znów oszczędność, a do tego zmniejszenie zanieczyszczenia okolic stadionu światłem z jupiterów.

Czy są wady? Zasadnicza to ciężar – system lamp montowany pod dachem waży więcej od tradycyjnego, co jednak w przypadku nowoczesnych stadionów rzadko stanowi problem. Drugi problem to zjawisko migotania. Światła migoczą, co dla ludzkiego oka i kamery nie jest widoczne, ale przy nagrywaniu kamerą slow motion i super-slow motion zmiany w natężeniu światła są widoczne. Southampton zapewnia jednak, że dzięki użyciu najlepszego sprzętu wpływ tego zjawiska został zminimalizowany.

Klub nie ujawnia ceny nowego systemu oświetlenia. Analizy i przygotowania do jego instalacji trwały 4 miesiące.

Reklama