Frekwencja: Rekordowa, choć słabsza Ekstraklasa

źródło: własne; autor: michał

Frekwencja: Rekordowa, choć słabsza Ekstraklasa Łączna liczba widzów w sezonie 2013/14 zbliżyła się do 2,5 miliona, co jest rekordową liczbą. Udało się ją jednak osiągnąć tylko dzięki większej liczbie meczów, nie wyższej widowni każdego z nich…

Reklama

Sezon 2013/14 był pierwszym z nowym logotypem, ale przede wszystkim z nową rundą finałową Ekstraklasy. To oznacza, że każdy z klubów rozegrał siedem dodatkowych spotkań po standardowych 30 kolejkach. Zabieg oznacza, że Ekstraklasa pod względem liczby meczów zbliża się do czołowych lig bez konieczności zwiększania liczby drużyn do 18 czy 20.

Jak sytuacja wpłynęła na frekwencję? Zbiorczo widać pokaźny wzrost – w sumie 2 462 445 widzów oglądało mecze. To oficjalna liczba podana przez Ekstraklasę SA (nasze obliczenia minimalnie się różniły z uwagi np. na osoby zaproszone, nieujęte w statystykach biletów).

Prawie 2,5 miliona to najlepszy wynik w historii, ale ponieważ meczów było aż 296, średnia frekwencja na każdym meczu wcale nie oszałamia – pojedynki oglądało przeciętnie po 8319 widzów. Zdecydowanie najkorzystniej wypadł Lech, ale podobnie jak cztery inne czołowe kluby (Legia, Lechia, Wisła i Śląsk) „Kolejorz” odnotował niższą średnią niż w poprzednim sezonie.

Największy spadek był udziałem Śląska Wrocław, który zapełnił swój Stadion Wrocław w zaledwie 24%. W porównaniu z poprzednimi rozgrywkami to o ponad 4,6 tys. widzów mniej na każdym meczu! Na drugim biegunie jest Jagiellonia Białystok, której spotkania – dzięki otwarciu nowych trybun – były oglądane znacznie liczniej (4786 osób, o 1398 więcej co mecz).

Niezmiennie najbardziej zapełnionymi stadionami w Ekstraklasie były te w Zabrzu, Bielsku-Białej i właśnie Białymstoku. To oczywiście ma przyczyny w trwających pracach budowlanych. W rozgrywkach 2014/15 Podbeskidzie i Jagiellonia będą już miały do dyspozycji nowe stadiony. Kibice 14-krotnych mistrzów Polski z Zabrza wciąż będą jednak „dusić się” na starej trybunie głównej co najmniej do wiosny.

Szczegółowe wyniki frekwencji z uwzględnieniem średniej i łącznej widowni, zapełnienia stadionów, a także z rozpiską kompletu 296 meczów znajdziecie w naszym Podsumowaniu Sezonu 2013/14. Dane nie są w 100% precyzyjne (np. dla meczów bez udziału widowni przyjęliśmy 0, co nie zawsze było prawdą), ale to najbardziej solidne zestawienie, jakie byliśmy w stanie przygotować. Smacznego!

Ekstraklasa - frekwencja 2013/14

Ekstraklasa - frekwencja 2013/14

Reklama