Kraków: Cracovia w ślady Lecha, chce niższego czynszu

źródło: DziennikPolski24.pl; autor: michał

Kraków: Cracovia w ślady Lecha, chce niższego czynszu Po Lechu i Legii kolejny klub chce obniżenia opłat narzuconych przez miasto. Choć Cracovia zgodziła się na takie warunki, dziś dopłaca do stadionu. Miasto jest zdania, że „Pasy” mają na czym zarabiać – pisze „Dziennik Polski”.

Reklama

Lechowi udało się zbić czynsz z ponad 3 mln zł do 600 tysięcy rocznie. Po nim Legia zasugerowała, że chciałaby utrzymywać Stadion Wojska Polskiego bez dodatkowych opłat na rzecz miasta. Z kolei Wisła Kraków po wielu miesiącach rozmów z miastem niemal całkowicie wycofała się ze Stadionu Henryka Reymana. Czynszu nie płaci wcale, jednak z obiektu będzie korzystać tylko podczas meczów.

Teraz drugi krakowski klub wyraża przekonanie, że płaci zbyt dużo. Roczny czynsz Cracovii to 1,5 mln zł (w tym podatek od nieruchomości), do czego „Pasy” dokładają również 4,5 mln opłat na utrzymanie Stadionu Józefa Piłsudskiego.

Cracovia gromadzi co prawda stosunkowo liczną widownię, ale ma też najtańsze bilety w Ekstraklasie, dlatego na meczach nie zarabia. Klub rocznie dopłaca w sumie pół miliona do korzystania ze stadionu i o te pół miliona chciałby obniżyć swój czynsz. To prośba znacznie rozsądniejsza z punktu widzenia miasta od tych w Warszawie i Poznaniu, ale czy władze Krakowa ją przyjmą?

Stadion CracoviiFot: Łukasz Libuszewski

- Prezydent będzie szukał rozwiązania w ramach możliwości prawnych – informuje w rozmowie z „Dziennikiem PolskimMonika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa.

W tej sprawie wiele zależeć może od krakowskich radnych. - Cracovii wcale nie daliśmy wysokiego czynszu. Nad jego obniżką trzeba byłoby się więc zastanowić. Klub ma funkcjonalny stadion, z wieloma powierzchniami na wynajem. Można na nim też organizować koncerty. Jest więc na czym zarobić, aby wyjść na zero – komentuje Janusz Chwajoł, przewodniczący Komisji Mienia Rady Miasta Krakowa.

- Wiele zrobiliśmy, aby stadion nie przynosił strat. Czasy są jednak takie, że niełatwo zwiększyć przychody – zaznacza jednak Jakub Tabisz z Cracovii. W tym roku na obiekcie odbędzie się pierwszy koncert, którego gwiazdą będzie Andrea Bocelli. Stadion Cracovii został też domem Reprezentacji Polski U21 na mecze eliminacyjne w 2013 roku.

Reklama