Brazylia: Puchar Konfederacji startuje!

źródło: własne; autor: redakcja

Brazylia: Puchar Konfederacji startuje! Dziś o 21:00 rozpoczął się pierwszy z meczów Pucharu Konfederacji. Trzy stadiony są całkiem nowe, trzy przebudowane. Nie wszystko jest dopięte na ostatni guzik, ale wbrew spekulacjom Brazylijczycy poradzili sobie z wyzwaniem. Nie radzą sobie za to ze społecznym niezadowoleniem.

Reklama

Jeśli tak ma wyglądać próba generalna, to Brazylijczycy mogą się cieszyć, że mają jeszcze rok. Paradoksalnie, największym problemem nie są niedokończone prace. Te zdarzają się na każdym turnieju i wcale nie są zmartwieniem dla rozbawionych turystów z zagranicy.

Jednak kiedy miejscowi wychodzą na ulice i palą opony dzień przed turniejem, to problem jest poważny. Co prawda na razie liczby protestujących nie są wielkie, ale siłowa i bardzo represyjna reakcja władz może znacznie zaognić sytuację. Ta i tak jest coraz gorsza, gdy ujawniane są kolejne miliony wydawane z publicznych pieniędzy na wielkie stadiony i inne inwestycje.

Jeszcze kilka lat temu ówczesny minister sportu deklarował, że areny sportowe powstaną prawie wyłącznie za prywatnych źródeł. Dziś okazuje się, że kapitał prywatny przejmuje obiekty dopiero wtedy, gdy podatnicy za nie zapłacą, a ci płacą słono. Choć Brazylia rozwija się szybko, wielu jej mieszkańców wciąż nie ma dostępu do podstawowych potrzeb, jak kanalizacja, stąd ich rozgoryczenie wydatkami.

W tej dusznej i nieprzyjemnej atmosferze rozpoczyna się dziś o 21:00 Puchar Konfederacji, który również dla wielu Brazylijczyków okazał się imprezą poza zasięgiem. Ceny biletów znacznie przekraczają te krajowe, choć prestiż imprezy jest ograniczony.

Gdzie będą rozgrywane mecze? Na połowie stadionów przygotowywanych na przyszłoroczny Mundial. Trzy z aren to obiekty znacząco zmodernizowane przed imprezą, a trzy kolejne powstały od podstaw. Każdy ze stadionów prezentowaliśmy Wam w ostatnich miesiącach, dlatego teraz zapraszamy do prezentacji, w których znajdziecie zdjęcia oraz informacje na temat stadionów-gospodarzy. Dzisiejszy mecz otwarcia odbędzie się na stadionie narodowym w Brasilii.

FIFA Confederations Cup

Maracana (78 838), Rio de Janeiro

Maracana

Estadio Nacional (71 800), Brasilia

Estadio Nacional

Estadio Castelao (64 846), Fortaleza

Estadio Castelao

Estadio Mineirao (62 260), Belo Horizonte

Estadio Mineirao

Arena Fonte Nova (55 000), Salvador

Arena Fonte Nova

Arena Pernambuco (46 154), Recife

Arena Pernambuco

Reklama