Holandia: Stadion Euro 2000 (nie) na sprzedaż

źródło: Gelderlander.nl; autor: michał

Holandia: Stadion Euro 2000 (nie) na sprzedaż Władze holenderskiego Arnhem chcą pozbyć się nowoczesnego Gelredome. Okazuje się jednak, że nie są w stanie powierzyć go klubowi piłkarskiemu Vitesse, ponieważ wtedy spotkałaby je ogromna kara – pisze „De Gelderlander”.

Reklama

Arnhem wystawiło na sprzedaż Gelredome. To jeden z najnowocześniejszych obiektów w Holandii, który należy do pionierskich w skali świata dzięki wysuwanemu boisku i rozsuwanemu zadaszeniu.

Naturalne wydaje się, że kupnem jest zainteresowany piłkarski gospodarz, Vitesse. Klub może jednak tylko grać na obiekcie, ponieważ w umowie przekazującej obiekt miastu znajduje się klauzula zabraniająca przejęcia przez klub piłkarski.

Taki warunek postawiły władze prowincji, powierzając obiekt miastu w 1998 roku. Ma to zagwarantować, że poza meczami na arenie będą odbywały się też imprezy pozasportowe. Gdyby miasto mimo wszystko zdecydowało się sprzedać obiekt Vitesse, musiałoby zapłacić aż 11,3 mln € kary umownej za złamanie klauzuli.

Gelredome powstał w 1998 roku i jest pierwszą areną piłkarską na świecie z wysuwanym na zewnątrz boiskiem. Trybuny mieszczą 26,6 tys. widzów, a nad boiskiem można zasunąć charakterystyczne segmenty ruchomego dachu.

Reklama