Nowe stadiony: Praga, Sokolov, Znojmo, Pardubice

źródło: własne

Czeska piłka ma bardzo bogate tradycje, a Dukla Praga – choć dziś w cieniu Sparty i Slavii – też ma w tę historię niemały wkład. Jej stadion to najważniejszy z nowych nabytków, ale sprawdźcie też pozostałe!

Reklama

Juliska

Na Julisce

Przydomek powstał od nazwy ulicy Na Julisce w praskich Dejvicach, gdzie stadion stanął w 1960 roku. Lokalizacja jest wyjątkowo malownicza, ponieważ obiekt został wkomponowany we wzgórze, a dzięki dobudowaniu potężnej trybuny głównej w 1975 roku umożliwia oglądanie nie tylko meczów, ale również panoramy miasta.

W chwili oddania do użytku trybuna z zadaszeniem mieściła ok. 12 tys. widzów, podnosząc pojemność obiektu do ok. 29 tys. miejsc. Decyzja o rozbudowie była czasem krytykowana, ponieważ miejscowa Dukla nigdy nie zapełniła wszystkich miejsc. Rekord widowni padł jeszcze w 1967 roku, gdy mecz przeciwko Ajaksowi Amsterdam oglądało 20 tys. osób. Podobna liczba obserwowała spotkanie z Celtikiem Glasgow kilka tygodni po spotkaniu z Holendrami. Do tego trzeba jednak doliczyć setki, jeśli nie tysiące ludzi oglądających wydarzenia na boisku z otaczających obiekt wzgórz.

O ile pod względem widowni nie bił rekordów w Pradze, o tyle wyniki sportowe Dukli na Juliskach są niezwykłe. Klub rozegrał na tym obiekcie 36 meczów w europejskich pucharach, przegrywając zaledwie 3! Z kwitkiem wracały stąd potęgi, jak wspomniany Ajax, Manchester United, Barcelona, Benfica, Vfb Stuttgart i inne.

W 1997 roku klub wyprowadził się ze stadionu, pozostawiając go zawodom lekkoatletycznym. Ale na należący do czeskiej armii obiekt Dukla powróciła po perturbacjach związanych z nazwą i licencjami w XXI wieku. Przy okazji awansu do najwyższej ligi po sezonie 2010/11 klub został zobowiązany do instalacji krzesełek na głównej trybunie, zamiast starych ławek. Ponieważ dziś tylko krzesełka liczą się do pojemności, ta jest bardzo skromna i nie licuje z wielką historią tego obiektu.

Stadion Banik Sokolov

Stadion Banik SokolovPrzed II wojną światową swoje mecze rozgrywały tu kluby niemieckie. Już w trakcie walk, w 1942 stadion wymagał rozbudowy do 5 tys. miejsc ze względu na powodzenie w rozgrywkach pucharowych. W 1951 roku padł rekord frekwencji – wtedy grał tu już słowacki Sokol Sokolov, który zmienił nazwę na Banik kilka lat później. Dziś obiekt wciąż mieści 5 tys. osób, choć tylko 904 mają do dyspozycji krzesełka. W XXI wieku powstał naprzeciw głównej trybuny okazały budynek administracyjny.

Městský stadión Znojmo

Stadion mestsky ZnojmoStadion należący do miasta jest częścią kompleksu określanego jako HOSTAN Aréna. Ze względu na swe położenie przy kompleksie parkowym jest też nazywany Stadionem v Husových sadech. Mieści ok. 5000 widzów, z których większość ma jednak do dyspozycji tylko miejsca stojące. Krzesełka zostały zainstalowane jedynie na głównej, w większości zadaszonej trybunie.

Pod Vinicí

Stadion pod ViniciJego nazwa w tłumaczeniu znaczy „Pod Winnicą”. Ten niewielki stadion przeszedł na początku XXI wieku modernizację, by stać się jednym z najlepszych w regionie. Dwie kryte trybuny wzdłuż boiska oraz skromniejsze za bramkami mieszczą łącznie ok. 3 tys. widzów.

Reklama