Stadion Juliska (Na Julisce)

Pojemność4 560
Kraj Czechy
MiastoPraga
KlubyFK Dukla Praha
Inauguracja 10.06.1960 (Dukla Praha - Wiener Sportclub, 2-1)
Renowacje 1975, 2011
Rekord frekwencji 20 000 (Dukla Praha - Ajax Amsterdam, 8.3.1967)
Adres Na Julisce 28, 160 00 Praha 6 - Dejvice

Reklama

Juliska – opis stadionu

Przydomek powstał od nazwy ulicy Na Julisce w praskich Dejvicach, gdzie stadion stanął w 1960 roku. Lokalizacja jest wyjątkowo malownicza, ponieważ obiekt został wkomponowany we wzgórze, a dzięki dobudowaniu potężnej trybuny głównej w 1975 roku umożliwia oglądanie nie tylko meczów, ale również panoramy miasta.

W chwili oddania do użytku trybuna z zadaszeniem mieściła ok. 12 tys. widzów, podnosząc pojemność obiektu do ok. 29 tys. miejsc. Decyzja o rozbudowie była czasem krytykowana, ponieważ miejscowa Dukla nigdy nie zapełniła wszystkich miejsc. Rekord widowni padł jeszcze w 1967 roku, gdy mecz przeciwko Ajaksowi Amsterdam oglądało 20 tys. osób. Podobna liczba obserwowała spotkanie z Celtikiem Glasgow kilka tygodni po spotkaniu z Holendrami. Do tego trzeba jednak doliczyć setki, jeśli nie tysiące ludzi oglądających wydarzenia na boisku z otaczających obiekt wzgórz.

O ile pod względem widowni nie bił rekordów w Pradze, o tyle wyniki sportowe Dukli na Juliskach są niezwykłe. Klub rozegrał na tym obiekcie 36 meczów w europejskich pucharach, przegrywając zaledwie 3! Z kwitkiem wracały stąd potęgi, jak wspomniany Ajax, Manchester United, Barcelona, Benfica, Vfb Stuttgart i inne.

W 1997 roku klub wyprowadził się ze stadionu, pozostawiając go zawodom lekkoatletycznym. Ale na należący do czeskiej armii obiekt Dukla powróciła po perturbacjach związanych z nazwą i licencjami w XXI wieku. Przy okazji awansu do najwyższej ligi po sezonie 2010/11 klub został zobowiązany do instalacji krzesełek na głównej trybunie, zamiast starych ławek. Ponieważ dziś tylko krzesełka liczą się do pojemności, ta jest bardzo skromna i nie licuje z wielką historią tego obiektu.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2014

2012