Stadion Hradec Králové
Pojemność | 9 300 |
---|---|
Kraj | Czechy |
Miasto | Hradec Králové |
Kluby | FC Hradec Králové |
Czas budowy | 2021–2023 |
Koszt | 763 mln Kč (34,7 mln $) |
Projekt | Tomáš Vymetálek Architects, ARCHaPLAN |
Wykonawca | Strabag, Geosan Group, D&D Elektromont |
Reklama
Stadion Hradec Králové – opis stadionu
Jak doszło do budowy nowego stadionu w Hradcu Králové?
Jaki był pierwszy plan na nowy stadion w Hradcu Králové?
Pierwsza koncepcja nowego stadionu w Hradcu Králové, mającego zastąpić dotychczasowy Všesportovní stadion, powstała w 2008. Projekt miał być zrealizowany dzięki współpracy miasta z prywatnym inwestorem, firmą ECE, która miała otrzymać teren pod budowę centrum handlowego. Autorem koncepcji stadionu było studio Casua. Obiekt miał pomieścić 12 000 widzów, a projekt otrzymał nazwę Aréna Hradec Králové.
Na początku 2013 wydane zostało pozwolenie na budowę, ale pod koniec tego samego roku firma ECE wycofała się z inwestycji. Miała ją zastąpić spółka HB Reavis, ale i to nie doszło do skutku. Ostatecznie władze miasta postanowiły, że budowę przyszłego stadionu sfinansują bez pomocy inwestora.
Kto stworzył koncepcję nowego stadionu w Hradcu Králové?
Nową koncepcję stadionu w Hradcu Králové, zaprezentowaną na początku 2015, opracował architekt Tomáš Vymetálek. Nowy, piłkarski stadion miał pomieścić 10 000 widzów. Projekt zakładał zachowanie charakterystycznych masztów oświetleniowych ze starego obiektu. Pod koniec 2016 pokazano zaktualizowaną koncepcję stadionu, przygotowaną przez tego samego autora. Realizacja projektu miała kosztować do 400 mln Kč, a pojemność spadła nieco poniżej granicy 10 000 widzów.
W następnych latach nie udawało się jednak doprowadzić do budowy nowego stadionu, a kolejne przetargi kończyły się niepowodzeniami. Jesienią 2017 przeprowadzono jedynie częściową rozbiórkę zachodniej trybuny, a w 2020 dokonano ponownej aktualizacji koncepcji, która jednak nie zmieniła się w znaczący sposób.
Kiedy wyłoniono wykonawcę nowego stadionu w Hradcu Králové?
W 2021 nastąpił przełom, a 14 kwietnia tego roku doszło do podpisania umowy na budowę nowej areny. Wykonawcą zostało konsorcjum firm Strabag, Geosan Group oraz D&D Elektromont. Wartość kontraktu wynosiła początkowo 568 mln Kč (bez podatku), a prace miały potrwać dwa lata. Stadion miał pomieścić 8000 widzów, z opcją zwiększenia pojemności do 9300 widzów.
8 maja 2021 FC Hradec Králové, dzięki zwycięstwie 2:1 nad Duklą Praga, zapewnił sobie na własnym stadionie awans, po czterech sezonach przerwy, do najwyższej klasy rozgrywkowej. Dwa tygodnie później, 22 maja, klub rozegrał na starym obiekcie ostatnie spotkanie (1:1 z SK Líšeň). Od nowego sezonu zespół tymczasowo rozgrywał swoje mecze na stadionie w Mladej Boleslavi.
Jak przebiegała budowa nowego stadionu w Hradcu Králové?
Kiedy rozpoczęła się budowa nowego stadionu w Hradcu Králové?
Prace nad nowym stadionem rozpoczęły się w sierpniu 2021. Przez pierwsze pół roku prowadzono głównie prace rozbiórkowe, projektowe i przygotowawcze, a właściwa budowa nowego obiektu ruszyła na początku 2022. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego miało miejsce 22 lutego 2022.
Kto przygotował projekt nowego stadionu w Hradcu Králové?
Generalnym projektantem obiektu było studio ARCHaPLAN (gł. arch. Robert Prix), które przygotowało dokumentację projektową we współpracy z autorem koncepcji, Tomášem Vymetálkiem.
Jakie zmiany w założeniach zaszły w trakcie budowy nowego stadionu w Hradcu Králové?
Początkowo prace rozbiórkowe nie objęły zaplecza trybuny głównej starego stadionu, która znajdowała się po stronie wschodniej. Ponieważ zaplecze nadawało się do dalszego wykorzystania, ostateczną decyzję co do jego losów pozostawiono na później.
W czerwcu 2022 podjęto decyzję, że budynek zostanie jednak rozebrany (rozbiórki dokonano w pierwszej połowie 2023), a w jego miejsce powstaną parkingi. Jednocześnie zdecydowano również o zwiększeniu pojemności stadionu do 9300 widzów. Zmiany wiązały się ze wzrostem kosztów budowy.
Natomiast w ramach szukania oszczędności, w trakcie przygotowywania ostatecznego projektu zubożono wygląd elewacji stadionu.
Kiedy otwarto nowy stadion w Hradcu Králové?
Budowę udało się ukończyć z niedużym opóźnieniem, a otwarcie stadionu miało miejsce 5 sierpnia 2023, przy okazji meczu 3. kolejki Fortuna:Ligi FC Hradec Králové – Dynamo Czeskie Budziejowice (5:1). Ostateczny koszt powstania areny wyniósł 763 mln Kč (wliczając podatek) i został pokryty z budżetu miasta. Nowy obiekt otrzymał nazwę „Stadion Hradec Králové”, choć niewykluczone że ulegnie ona zmianie wraz z pojawieniem się sponsora tytularnego.
Jak wygląda nowy stadion w Hradcu Králové?
Nowy obiekt powstał w miejsce dawnego stadionu, który istniał od lat 60. XX wieku. Boisko pozostało dokładnie w tym samym miejscu, wokół niego wybudowano natomiast zupełnie nowe trybuny, znacznie przybliżone do pola gry w związku z przeobrażeniem obiektu w typowo piłkarską arenę. Zmieniło się też położenie trybuny głównej, która tym razem ulokowana jest po zachodniej stronie.
Ze starego stadionu postanowiono zachować charakterystyczne maszty oświetleniowe, które zostały przesunięte nieco bliżej boiska. Maszty powstały w 1975 i była to wówczas odważna, wyprzedzająca swoje czasy konstrukcja. Ich oryginalny wygląd przywodził na myśl lizaki, przez co cały obiekt otrzymał przydomek „Pod lízátky”. Maszty na nowym stadionie wspomagane są przez reflektory zamontowane na krawędzi dachu.
Pojemność stadionu wynosi 9300 widzów. Jednopoziomowe, w pełni zadaszone trybuny otaczają boisko ze wszystkich stron, a pierwsze rzędy znajdują się wyraźnie powyżej poziomu murawy. Widownię wyposażono w składane krzesełka w kolorze białym i odcieniach szarości. Nad trybunami za bramkami zamontowane zostały dwa telebimy. Na trybunie głównej znajdują się miejsca VIP i 12 skyboxów. Od zewnątrz przylega do niej pawilon z zapleczem.
Stadion należy do miasta, a jego głównym najemcą jest klub piłkarski FC Hradec Králové. Obiekt zalicza się do najnowocześniejszych aren piłkarskich w Czechach i spełnia wymagania 4 kategorii UEFA. Stadion posiada typowo piłkarski profil, ale przystosowany jest również do organizacji innych wydarzeń sportowych i pozasportowych, np. koncertów, na które pojemność wynosi 25 000 osób.
Stadion położony jest nad rzeką Orlica, w dzielnicy Malšovice, bardzo blisko ścisłego centrum miasta. W jego otoczeniu znajdują się boiska treningowe oraz parkingi. Obiekt otacza 600-metrowa, asfaltowa bieżnia przeznaczona dla rekreacyjnych biegaczy.
Reklama
Zdjęcia
-