Europa: UEFA dała finały Lizbonie i Turynowi

źródło: UEFA.com; autor: michał

Stadion Benfiki Lizbona będzie areną finału Ligi Mistrzów 2014. Z kolei Liga Europy zakończy się w 2014 roku na nowym stadionie Juventusu. Dla obu aren to debiut w roli gospodarzy tych prestiżowych rozgrywek – podała UEFA.

Reklama

Estadio da LuzEstadio da Luz będzie areną finału Ligi Mistrzów 2014. Powstały w 2003 roku obiekt gościł już finał Euro 2004, ale w najbardziej prestiżowych rozgrywkach klubowych nie miał na koncie organizacji finału. Organizacja finału Ligi Mistrzów 2014 wpisuje się jednak w chlubną tradycję poprzedniego obiektu o tej samej nazwie, który gościł finał Pucharu Europy 1967 oraz Pucharu Zdobywców Pucharów 1992.

Decyzja UEFA o przyznaniu finału temu obiektowi to też dobry znak dla Warszawy, bo dowodzi, że kryterium minimalnej pojemności 70 tys. miejsc dla aren finału nie jest sztywno egzekwowane. Na czas finału Ligi Mistrzów lizboński stadion będzie mieścił ok. 60 tys. osób, czyli niewiele więcej od Stadionu Narodowego. Niewykluczone więc, że stołeczna arena mogłaby w przyszłości dołączyć do organizatorów finału Ligi Mistrzów.

Juventus StadiumO finał Ligi Europy będą z kolei mogły się starać Poznań, Gdańsk lub Wrocław, które spełniają kryterium pojemności (40 tys.) dla tych rozgrywek. W 2014 roku odbędzie się on na mniejszym od polskich stadionów nowym obiekcie Juventusu Turyn. Niespełna rok po wybudowaniu Juventus Stadium otrzymał swój pierwszy finał. Co ciekawe, Turyn nie był nigdy dotąd gospodarzem klubowego finału, choć Włochy gościły takie mecze aż ośmiokrotnie.

Reklama