Walencja: Mestalla za ćwierć miliarda

źródło: PAP

Znamy kwotę, na jaką Bankia wyceniła obecny stadion Valencii. Bank przejmie go za 250 mln € - pisze PAP. To mniej, niż chciał klub, ale i tak całkiem nieźle. Wystarczy, by ruszyć z budową nowego obiektu.

Reklama

Jak informowaliśmy wczoraj, Valencia ogłosiła, że na początku 2012 roku ponownie ruszy budowa Nou Mestalla. Nie ujawniono jednak wysokości kwot, które doprowadziły do porozumienia. Jeszcze wczoraj wiedzieliśmy więc tylko tyle, że Bankia (bank, u którego Valencia ma ponad 300 mln € długu) zgodził się udzielić kredytu na dokończenie budowy, ale w zamian przejmie od klubu obecny stadion, Estadio Mestalla.

Dziś hiszpańskie media informują, że wartość słynnego stadionu wyceniono na 250 mln €, co oznacza, że dług Valencii spadnie do nieco ponad 100 mln €. Wcześniej klub liczył na sprzedaż obiektu za 400 mln €, ale ze względu na kryzys przez dwa lata nie udało się znaleźć nabywcy.

Bankia najpewniej zachowa Mestallę jako część swojego majątku, by sprzedać ją dużo drożej prywatnemu inwestorowi, gdy kryzys minie. Możliwe jest też wejście w partnerstwo z deweloperem, by wybudować w miejscu stadionu nowe obiekty mieszkalne lub komercyjne. Mestalla postoi jednak co najmniej do końca 2013 roku, bo wtedy najwcześniej Valencia przeprowadzi się na nowy stadion.

Prezydent wielkiego klubu zapewnia, że w ciągu dwóch lat uda się dokończyć wstrzymaną na początku 2009 roku inwestycję. Nie wiadomo, czy pierwsze mecze będą rozgrywane na w pełni gotowym stadionie, czy w pierwszej kolejności ukończone zostaną tylko przestrzenie dla kibiców, a dodatki – jak fasady – pojawią się już po uruchomieniu Nou Mestalla. Klub liczy, że dzięki przeprowadzce zwiększy bardzo znacząco swoje przychody z tzw. „dnia meczowego”.

Reklama