Madryt: Santiago Bernabeu najlepsze na świecie?

źródło: własne / Marca.com / RealMadrid.com / RealMadrid.pl

Jeszcze nie teraz, ale już za kilka lat. Pierwsze prace nad rozbudową mogą ruszyć jeszcze w tym roku. Całość pochłonie do 200 mln € i przyniesie wiele zmian. Zupełnie nowa bryła, 10 tys. nowych miejsc i więcej zieleni wokół obiektu.

Reklama

Podczas niedzielnego walnego zgromadzenia socios Realu przegłosowali miażdżącą większością głosów dwa wnioski związane z modernizacją stadionu. Chodzi o zmianę organizacji i własności przestrzeni wokół Santiago Bernabeu.

W skrócie: dziś stadion nie mieści się na swojej działce z trzech stron i nawet jego wieże prowadzące kibiców na trybuny należą oficjalnie do miasta, a nie do klubu. Teraz ma się to zmienić. Real otrzyma w swoje władanie więcej ziemi z każdej strony poza wschodnią, gdzie zamiast dzisiejszego zespołu komercyjnego Realu powstaną tereny zielone. Również na zachodzie powstanie pas zieleni, który ma się rozciągać aż po fasadę stadionu. Zmiany (po lewej zachód, po prawej wschód – red.) można porównać dzięki poniższym wizualizacjom zamieszczonym w serwisie Marca.com:

Santiago Bernabeu dziś

Santiago Bernabeu w 2014 roku?

Ale najważniejsze dla miłośników Realu będą zapewne zmiany na samym stadionie, które dzięki reorganizacji uda się osiągnąć. Pojemność na odnowionym Bernabeu wzrośnie o ok. 10 000 miejsc, przekraczając 95 tys. miejsc. Będzie nowy parking na 1,5 tys. aut, ale przede wszystkim ma się pojawić nowa, widowiskowa elewacja i wielki dach.

Ułożymy na naszym stadionie poszycie, które będzie osiągnięciem architektury w skali światowej. Bernabeu musi się stać unikalnym obiektem, najlepszym na świecie, koronnym osiągnięciem XXI wieku – mówił z patosem prezydent Florentino Perez, zachęcając do głosowania za zmianami. Perez nie zdradził szczegółów, za to wiemy na pewno, że wizualizacje, które możecie od dziś oglądać na Stadiony.net, nie dają pełnego obrazu przyszłości, a jedynie wskazują, jak obiekt może wyglądać. Poniżej możecie zobaczyć film, którym Real zachęcał do głosowania za wprowadzeniem zmian:

Ostateczny kształt nie powinien się jednak znacznie różnić, ponieważ budowa warta od 120 do 200 mln € może ruszyć jeszcze pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. Ze względu na brak alternatywnego obiektu w mieście najpewniej prace będą podzielone na etapy, ale szczegółów obecnie nie znamy. Szacuje się, że proces zmian może się zakończyć w 2014 roku, ale nie ma jeszcze precyzyjnego harmonogramu.

Reklama