Brazylia: Państwowe pieniądze w końcu idą na stadiony

źródło: Copa2014.org.br

Po miesiącach wątpliwości związanych z procedurami brazylijski Narodowy Bank Rozwoju wypłaca dofinansowanie dla stadionów budowanych na Mistrzostwa Świata 2014. Każdy z 12 obiektów może dostać maksymalnie 400 mln reali, czyli ok. 700 mln złotych – informuje Copa2014.org.br.

Reklama

Brazylijczycy przed Mundialem 2014 wdrażają program ProCopa Arenas – to możliwość dofinansowania budowy stadionów na Mistrzostwa z Narodowego Banku Rozwoju. Każdy z 12 planowanych obiektów może otrzymać wsparcie wysokości 400 mln R$ lub 75% inwestycji – zależnie która z kwot jest niższa.

Pieniądze wypłacane są dopiero teraz, gdy inwestycje są w zaawansowanym stadium. Najpierw odbywa się analiza dokumentacji – już na tym etapie kilka stadionów otrzymało negatywne oceny, dlatego miesiącami trzeba było poprawiać dokumenty. Projekty były niekompletne lub niezatwierdzone przez FIFA, a później pojawiały się kwestie związane z finansowaniem pozostałych elementów stadionów (co najmniej 25% wydatków musi mieć finansowanie inne od rządowego). Wątpliwości budziły też niektóre umowy z wykonawcami.

Dlatego dopiero teraz, gdy większość budów „wyszła z ziemi”, wypłacane są pieniądze. W tym tygodniu pierwszą transzę – 57mln R$ - otrzymała Arena Pantanal (Cuiaba), a wcześniej jedynie Arena da Amazonia (Manaus) miała jakiekolwiek finansowanie z ProCopa Arenas – 11,8 mln R$. W sumie z wnioskami o dofinansowanie wystąpiły władze ośmiu miast i/lub stanów.

Dziś wszystko wskazuje na to, że trzy obiekty skorzystają z maksymalnego dofinansowania. Wśród nich dwa wielkie obiekty – Maracana i Mineirao. Trzecim będzie Arena Pernambuco w Recife. Arena das Dunas otrzyma 398,7 mln R$, Arena Pantanal 392 mln, Novo Castelao 351,5 mln, a Arena Fonte Nova 323,7 mln R$. Jednak fakt, że niektóre inwestycje jeszcze nie sfinalizowały swoich zgłoszeń po rządowe pieniądze, nie oznacza, że nie zrobią tego w przyszłości, ani że będą przez to opóźnione.

Reklama