Zabrze: Jest pozwolenie, projekt na ukończeniu

źródło: GornikZabrze.pl

Przed piątkowym meczem z Koroną w siedzibie Górnika pojawili się przedstawiciele spółki „Stadion w Zabrzu”. Poinformowali, że jest już prawomocne pozwolenie na budowę, a projekt wykonawczy będzie lada dzień – pisze GornikZabrze.pl.

Reklama

Początek budowy wiosną 2011 roku to wciąż realny, choć optymistyczny scenariusz. Od kilku miesięcy jest już dokumentacja budowlana i projektowa nowego stadionu. Następnie na jej podstawie wydano pozwolenie na budowę i zarejestrowano dziennik budowy. Teraz czas na projekt wykonawczy, nad którym jeszcze pracują architekci. Ma być jednak gotowy w najbliższych dniach.

Dopiero po ukończeniu projektu będzie można ukończyć dokumentację przetargową i ogłosić przetargi na wykonawcę i inżyniera kontraktu. Według klubu realny czas ogłoszenia przetargu to połowa grudnia, a przez kolejne 40 dni ogłoszenie będzie obowiązywać. Następnie przez 3 miesiące jest czas na podpisanie umowy. Harmonogram będzie znany dopiero po wyborze wykonawcy, ale według publikowanych przez Górnika informacji, przy sprzyjających okolicznościach budowa ruszy wiosną.

Najbardziej istotna wydaje się jednak sprawa finansowania stadionu. 22 października został ogłoszony konkurs na finansowanie inwestycji. Już teraz wiadomo, że spółka wyemituje obligacje. Póki co rozesłała ona do 24 instytucji finansowych oferty z zapytaniem. - Oczekujemy, że 25 listopada spłyną wstępne oferty dotyczące finansowania - mówi prezes spółki „Stadion w Zabrzu”, Tadeusz Dębicki.

Dla Górnika kolejnym po budowie stadionu zmartwieniem jest budowa centrum treningowego dla piłkarzy. Na razie nie wiadomo, gdzie mógłby powstać. Prezes zabrzańskiego klubu przyznał, że obecnie trwa analiza różnych możliwości.

Reklama