Włochy: Stadion z widokiem na Krzywą Wieżę i ekspresowe zmiany przed Serie A

źródło: Stadiony.net; autor: Jakub Ducki

Włochy: Stadion z widokiem na Krzywą Wieżę i ekspresowe zmiany przed Serie A Awans sportowy to powód do świętowania, ale także do intensywnej pracy – zwłaszcza, gdy infrastruktura nie spełnia najwyższych wymogów. Taki właśnie scenariusz rozgrywa się w Pizie, gdzie w ekspresowym tempie modernizowana jest Arena Garibaldi.

Reklama

Arena Garibaldi przed nowym wyzwaniem

Po historycznym awansie do Serie A, klub Pisa SC oraz miasto Piza stanęły przed poważnym wyzwaniem. Arena Garibaldi, zlokalizowana w samym sercu miasta, wymaga szeregu pilnych dostosowań, by spełniać standardy narzucone przez Serie A. Oficjalnie prace rozpoczęły się 3 czerwca i mają potrwać dokładnie 75 dni roboczych – licząc weekendy i święta. To prawdziwy wyścig z czasem.

Koszt całej inwestycji oszacowano na około 3 mln €, z czego połowę pokryje gmina Piza, a drugą połowę – klub, którego właścicielami większościowymi są Alexander Knaster i Giuseppe Corrado, były prezes.

Co się zmieni na stadionie?

Zakres prac jest szeroki i obejmuje zarówno kwestie techniczne, jak i infrastrukturalne. Przede wszystkim konieczne jest zwiększenie pojemności stadionu do ponad 12 500 miejsc – obecnie jest to niecałe 10 000. Jak podaje wiceburmistrz Raffaele Latrofa, tylko na potrzeby kibiców gospodarzy przewidziano aż 700 dodatkowych miejsc w przystępnych cenach.

W ramach modernizacji przewidziano przeniesienie przegrody między Curva Nord a Gradinata, co umożliwi odzyskanie dodatkowej przestrzeni dla fanów Pisy. Zbudowany zostanie także nowy tunel wejściowy na murawę – tzw. cannocchiale – który fizycznie podzieli dolną trybunę na dwie części. Po obu jego stronach powstaną prefabrykowane boksy boiskowe i ławki rezerwowych, a także specjalna strefa dla 16 osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Zniknie dotychczasowa przegroda z pleksi oddzielająca trybunę zadaszoną od boiska, co poprawi widoczność i estetykę.

Piza zbuduje również nową salę gimnastyczną, zlokalizowaną obok szatni, także w technologii prefabrykowanej. Rozbudowana zostanie strefa medialna – powstaną nowe pomieszczenia dla dziennikarzy, strefa mieszana, sala konferencyjna i przestrzeń dla rzeczników prasowych, zlokalizowana za główną trybuną. Na górnej trybunie loża zajmowana dotychczas przez jednostkę GOS zostanie przeniesiona obok Curva Nord, co pozwoli utworzyć jednolitą strefę prasową z niemal dwukrotnie większą liczbą miejsc dla mediów.

Równolegle trwają prace w Curva Sud, gdzie sektor zostanie uszczelniony, a następnie zamontowane zostaną nowe siedziska. Przestrzeń zostanie podzielona na dwa obszary: jeden dla fanów gospodarzy – około 1700 miejsc, oraz drugi dla kibiców przyjezdnych – około 1100 miejsc. Taki układ przywróci pierwotny podział stadionu, eliminując tymczasowe zmiany wprowadzone w ubiegłych latach.

Ważne jest, że pomimo zmiany układu sektorów, wszyscy dotychczasowi posiadacze karnetów sezonowych w Curva Nord będą mogli przedłużyć swoje abonamenty – liczba dostępnych miejsc nadal przewyższa zapotrzebowanie, dzięki rozbudowie przeprowadzonej wiosną ubiegłego roku.

Stadio Arena Garibaldi-Romeo Anconetani© Luca Aless (cc: by-sa)

Co istotne, obecne przepisy bezpieczeństwa zabraniają dalszego zwiększania pojemności. Zgodnie z nimi musi istnieć ścisła zgodność między liczbą miejsc na stadionie a dostępną przestrzenią bezpieczeństwa wokół niego. W przypadku Areny Garibaldi przestrzeń ta jest już maksymalnie wykorzystana, dlatego limit 12 500 miejsc będzie wartością graniczną.

Po zakończeniu wszystkich prac całkowita pojemność stadionu wyniesie 12 508 miejsc. W podziale na sektory będzie to: dolna trybuna zadaszona – 1 264 miejsca, górna trybuna zadaszona – 1 482, Curva Nord – 3 880, Gradinate – 3 050, Curva Sud dla gospodarzy – 1 732, oraz Curva Sud dla gości – 1 100.

Cały projekt adaptacyjny zostanie formalnie przeanalizowany przez Włoski Narodowy Komitet Olimpijski (CONI) 11 czerwca. Władze miasta zapewniają jednak, że dotychczas uzyskano już pozytywne opinie od Lega Serie A, straży pożarnej, policji i prefektury. Po zamknięciu prac budowlanych ostateczną decyzję o dopuszczeniu stadionu do rozgrywek wyda Wojewódzka Komisja Nadzoru.

Warto podkreślić, że modernizacja nie kończy się tylko na kwestiach technicznych. Zdemontowany został stary ekran LED, a w jego miejsce ma pojawić się nowa, większa tablica wyników, zamontowana na historycznej konstrukcji z lat 80., zbudowanej przez legendarnego Romeo Anconetaniego.

Stadio Arena Garibaldi-Romeo Anconetani© Miguelftorres (cc: by-sa)

Rezerwowy stadion tylko na papierze

Zgodnie z przepisami Serie A, każdy klub musi wskazać stadion rezerwowy na wypadek opóźnień w przygotowaniach. Pisa, po uzyskaniu wymaganych zgód, wskazała Unipol Domus w Cagliari jako obiekt alternatywny.

Nie oznacza to jednak, że klub zamierza tam grać. Władze miejskie i klubowe są przekonane, że Arena Garibaldi będzie gotowa na drugi mecz sezonu. Dla bezpieczeństwa, klub poprosił ligę o rozegranie pierwszego spotkania na wyjeździe.

Reklama