MŚ 2030: Maroko staje do walki o organizację finału!

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

MŚ 2030: Maroko staje do walki o organizację finału! Pracownia architektoniczna Populous została wybrana do zaprojektowania Grand Stade de Casablanca, który będzie rywalizował o organizację ostatniego meczu mundialu z Santiago Bernabéu i Camp Nou. Gdzie odbędzie się finał Mistrzostw Świata w 2030 roku?

Reklama

Powstanie największy stadion na świecie

Krajowa Agencja Obiektów Publicznych (ANEP) podpisała kontrakt na zaprojektowanie i budowę Grand Stade de Casablanca. Największy stadion na świecie, na którym odbędzie się najważniejszy mecz na świecie? Taki sygnał z pewnością został wysłany. Projekt Populous, północnoamerykańsko-brytyjskiego studia architektonicznego, specjalizującego się w infrastrukturze sportowej, został wybrany przez ANEP, choć we współpracy z inną francusko-marokańską firmą Oualalou + Choi. W rywalizacji wzięło udział sześciu innych kandydatów, a wśród nich hiszpańscy architekci Cruz y Ortiz.

Budowa nowego stadionu rozpocznie się wkrótce na 100-hektarowej działce obok nadmorskiego miasta El Mansouria, 38 km na północ od Casablanki i 58 km na południe od Rabatu, dwóch głównych miast kraju. Ma się zakończyć do końca 2028 roku, czyli na prawie dwa lata przed mistrzostwami świata. Zwycięski projekt inspirowany jest tradycyjnym marokańskim festiwalem znanym jako mussem. Ma swoje korzenie w starożytnych i pierwotnych postaciach. Wizualizacja na razie pozostaje tajemnicą.

Projekt stadionu w Casablance© Groupe 3 Architectes / Populous  | Projekt stadionu w Casablance z 2011 roku autorstwa Populous

Zorganizują finał?

Stadion, który pomieści 115 000 widzów, będzie największym w historii piłki nożnej. Wyprzedzi Camp Nou, a nawet Rungrado-May Day w Pjongjangu. Do tej pory największym obiektem w Maroku był Stade Mohamed V w Casablance, gdzie gra Raja oraz Wydad; może on pomieścić 67 000 widzów.

Maroko podejmuje ten wysiłek m.in. dlatego, że chce finału na swoim terenie, a do tego potrzebny jest stadion na co najmniej 80 000 miejsc. Faouzi Lakjaa, prezes Królewskiej Marokańskiej Federacji Piłki Nożnej, ogłosił już w październiku ubiegłego roku w wywiadzie: Mamy nadzieję, że będziemy świadkami niezwykłego finału, który uhonoruje cały kontynent i młode pokolenia na stadionie w Casablance, który będzie niezwykły i wspaniały – oznajmił.

Kryzys wizerunkowy odbierze finał Hiszpanii?

Maroko pokłada swoje nadzieje w tym, że piłkarska Hiszpania znajduje się w trudnym położeniu z powodu chaosu, który nęka obecnie RFEF. W mediach głośnym echem odbiła się sprawa Rubialesa oraz inne, obniżające pozycję Hiszpanii w wyścigu po finał.

Wśród zamieszania związanego z korupcją i praniem pieniędzy Królewska Hiszpańska Federacja Piłki Nożnej nie jest w stanie narzucić FIFA nowego Santiago Bernabéu - takie opinie można przeczytać w marokańskich mediach.

Projekt Spotify Camp NouProjekt Spotify Camp Nou

Portugalia nie ma zamiaru walczyć

Kryzys RFEF może negatywnie wpłynąć na szanse Hiszpanii na organizację finału, która musi przekonać FIFA do dokonania korzystnego dla nich wyboru. Wśród hiszpańskich stadionów największe nadzieje na ugoszczenie tego meczu pokładane są w Santiago Bernabéu, choć Camp Nou, którego budowa na pewno zakończy się do 2030 roku, również chciało zgłosić swoją kandydaturę. Jedynym rywalem Hiszpanii jest Maroko, gdyż Portugalia wykluczyła już podjęcie prób walki o zwycięstwo organizacji meczu o tytuł.

19 marca Antonio Laranjo, koordynator konkursu na organizację Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2030 roku, dał jasno do zrozumienia, że Portugalia nie zamierza inwestować w zwiększenie pojemności swoich stadionów, co oznacza, że w nie będzie tam zorganizowany finał Mistrzostw Świata.

Stadiony, które ugoszczą mundial, będą oficjalnie znane dopiero w 2026 roku. Każdy kraj organizujący zaprezentuje możliwie największą liczbę obiektów, chociaż oczekuje się, że Hiszpania będzie gospodarzem największej liczby meczów.

Estadio Santiago Bernabéu© Madrid1902 | Estadio Santiago Bernabéu

Reklama