E-sport: Wirtualne stadiony jak prawdziwe w nowych odsłonach gier
źródło: własne [KT]; autor: Karol Tatar
Od Anfield po Estádio da Luz, od Parc des Princes po SchücoArena. Obecnie jeszcze łatwiej jest poczuć prawdziwie piłkarską atmosferę w grach komputerowych. Przyjrzeliśmy się wirtualnym stadionom chwilę po premierze nowych edycji FIFA i eFootball PES.
Reklama
Wiele godzin spędzonych przed komputerem lub konsolą muszą dać gwarancję, że wirtualne mecze będą jak najbardziej realistyczne. Nowe technologie, rozbudowane animacje (w tym coraz więcej materiałów marketingowych), popularni sportowcy w roli ambasadorów – to składowe zażartej walki między dwoma głównymi twórcami gier piłkarskich od lat. W związku z niedawnymi premierami FIFA oraz eFootball PES, przeanalizowaliśmy stadiony w obu grach.
© FIFA 22
Z każdą kolejną edycją gry, nowe szczegóły uzupełniają prezentację wirtualnych aren. Twórcy gier pracują nad odwzorowaniem stadionów w sposób autentyczny i precyzyjny. Liczy się nie tylko ogólny wygląd trybun, ale także widok z lotu ptaka, szatnie, strefy mieszane, tunele dla graczy, ceremonie, oprawy przedmeczowe i wiele innych. Wszystko po to, aby zapewnić jak najlepsze wrażenia z gry.
Zapytaliśmy czołowych graczy ze sceny FIFA i PESa o ich opinie na temat stadionów w obu grach. Mikołaj „TheOnly Ziko” Ziętek, gracz Pro Evolution Soccer i reprezentant Polski w tej grze, twierdzi: - „Sama gra piłkarska daje dużo pozytywnych emocji, ale pomimo tego, że najważniejsze wydarzenia odbywają się na zielonej murawie, stadion nadaje niesamowitą otoczkę rozgrywce”.
© FIFA 22
Gracjan „Polako” Gołębiewski, gracz FIFA, także docenia istotę realnie odwzorowanych stadionów w grze: - „Wtedy jeszcze bardziej czuję się częścią ulubionego klubu, chcę grać tylko na ich stadionie. Gdy gra się na losowym innym stadionie, to ciężej jest zaangażować się emocjonalnie w mecz, bo według mnie w grze detale i elementy stadionu są zdecydowanie bardziej widoczne niż w czasie transmisji telewizyjnej”.
100 licencjonowanych stadionów w FIFA 22
Cztery nowe, autentycznie odwzorowane stadiony w nowej grze FIFA powiększą ich łączną pulę do 100. Nowościami w grze od EA są dwa z europejskich cudów z Portugalii: Estádio da Luz i Estádio do Dragão. Gracze mogą również po raz pierwszy rywalizować na SchücoArena Arminii Bielefeld i Estadio Nuevo Mirandilla w Kadyksie. Reale Arena został zaktualizowany, umożliwiając graczom rywalizację na przebudowanym obiekcie Realu Sociedad.
Gracjan „Polako” Gołębiewski nie kryje swojego zachwytu wyglądem Old Trafford: - „Jest to świetne uczucie, gdy chwilę po meczu w telewizji mogę przenieść się do „Teatru Marzeń” w wirtualnym świecie i poczuć jeszcze raz tę atmosferę. Miałem okazję odwiedzić stadion Atlanty United, który zrobił na mnie wielkie wrażenie, a gdy uruchomiłem go w grze to zobaczyłem, że wygląda równie imponująco. Myślę, że obecność na stadionie, który potem się widzi w grze zwiększa emocje, które towarzyszą zawodnikowi w czasie meczu”.
© FIFA 22
W eFootball PES nieco skromniej
Strategia Konami w obszarze zakupu praw licencyjnych do treści dostępnych w grze jest nieco inna niż w przypadku produkcji od EA. Dotyczy to również stadionów. Zasadniczo, w eFootball PES znajdują się odwzorowane stadiony klubów partnerskich i niektóre areny z ważnych imprez i turniejów, takich jak Wembley i UEFA EURO 2020.
Na podstawie podpisanej umowy (na wyłączność) pomiędzy UEFA i Konami, dodatek związany z Mistrzostwami Europy 2020, pozwalał graczom na korzystanie z w pełni licencjonowanych strojów reprezentacji, oficjalnych piłek oraz stadionów miast-gospodarzy.
Lista stadionów uwzględnionych w aktualnej edycji PES eFootball jest skromniejsza niż u głównego konkurenta. Obecnie gracze mogą rozgrywać mecze na Allianz Arena, Allianz Stadium, Camp Nou, Emirates Stadium i Old Trafford.
© Gunners Daily
Od 11 listopada, na podstawie aktualizacji gry, także na Stadio Olimpico (wybierając barwy AS Roma lub SS Lazio), Celtic Park, El Monumental, Estádio Beira - Rio, Estádio Cícero Pompeu de Toledo, Estádio do Maracanã, Estadio Monumental de Colo-Colo, Estádio São Januário, Estadio Urbano Caldeira, Gazprom Arena, Ibrox Stadium i Neo Química Arena.
Co więcej, dzięki kolejnej aktualizacji, w grze będzie w sumie 17 licencjonowanych stadionów, w porównaniu do 31 dostępnych w edycji 2021. Pełna i aktualna lista wszystkich stadionów dostępna jest tutaj. Jednocześnie gra oferuje generyczne obiekty, zwane PES Original Stadiums, które wyglądają dobrze, ale nie nawiązują do żadnej prawdziwej ligi, klubu czy rozgrywek, jakie znamy z rzeczywistości.
© Pro Evolution Soccer 2015
Mikołaj „TheOnly1Ziko” Ziętek jest dumny, że jego ulubiony stadion Old Trafford jest tak wiernie odwzorowany w grze PES eFootball: - „Wydaje mi się, że jeśli wydawca gry posiada licencję na dany stadion, to stara się odwzorować go jak najlepiej. Osoby, które znają dany stadion mogą potwierdzić, że jest on niesamowicie podobny i przy niektórych zdjęciach czasami trudno uwierzyć, że nie jest to prawdziwy stadion, a tylko wirtualny”.
Próżno niestety szukać polskiego stadionu w jakiejkolwiek z analizowanych gier. Ostatnio mogliśmy rywalizować na PGE Narodowym w grze Pro Evolution Soccer 2015.
Autor: Karol Tatar
Reklama