Nowy stadion: „Narodowy” Luksemburga wreszcie gotowy
źródło: własne [TS]; autor: Tomasz
Długo przyszło czekać na najważniejszą arenę w Wielkim Księstwie Luksemburga. Jest już prawie 2 lata po pierwotnym terminie, ale najważniejsze, że obiekt jest gotowy na przyjęcie publiczności.
Reklama
Inauguracja jesienią
Oficjalne otwarcie Stade de Luxembourg nastąpi 1 września podczas meczu eliminacji Mistrzostw Świata 2022 z Azerbejdżanem. Zanim do tego dojdzie, arena musiała zostać solidnie przetestowana.
14 lipca odbył się mecz 2x25 minut pomiędzy dwiema drużynami młodzieżowymi. Była to okazja do zapoznania się z infrastrukturą obiektu, jego udogodnieniami, a także test działania systemów stadionowych. Spotkanie oglądało z wysokości trybun 1158 osób.
Obiekt o pojemności 9385 miejsc ma służyć piłkarzom i rugbystom. Jego koszt wzrósł o prawie 17 mln € (71 mln zł) w stosunku do pierwotnych planów i zamknął się w kwocie około 77 mln € (324 mln zł). Zostało to sfinansowane przez władze państwowe i miasto Luksemburg. Tak duża rozbieżność wynikała z niedoszacowania kosztów przez biura projektowe.
Wśród problemów, jakie występowały na budowie stadionu w ostatnim czasie, było nieprawidłowe działanie sieci komputerowej. To znacząco opóźniło termin oddania areny do użytku (choć deklarowanych powodów było znacznie więcej).
Sprawne funkcjonowanie wspomnianej sieci jest konieczne do zapewnienia właściwego działania monitoringu, skomputeryzowanej kontroli dostępu, a także realizacji transmisji telewizyjnych i radiowych.
Poprawne działanie instalacji przeciwpożarowych również od tego zależy. Opóźnienia, związane z eliminacją usterek były w dużej mierze spowodowane przez kryzys pandemiczny.
© GilPe (cc: by-sa)
Stadion jak szkatułka na biżuterię
Obiekt zastąpi 90-letni Stade Josy Barthel w roli stadionu narodowego. Będzie częścią nowej dzielnicy Cloche d'Or, która powstaje wokół niego.
Roboty rozpoczęły się 21 sierpnia 2017 roku, a 18 września tego samego roku odbyła się oficjalna uroczystość rozpoczęcia budowy. Jej pierwotny termin ukończenia przewidywany był na październik 2019 roku. Później, inaugurację wielokrotnie przekładano. Padały różne wyjaśnienia: zła pogoda, zmiany w projekcie.
Sam stadion przypomina pudełko na biżuterię z fasadami składającymi się z metalowych paneli w kształcie rombu. Prostokątny dach opiera się na 51 stalowych belkach, a krzesełka jednopoziomowych trybun układają się w mozaikę, nawiązującą do flagi Luksemburga. Boisko otrzymało hybrydową nawierzchnię.
Budynek ma trzy kondygnacje. Na zapleczu trybuny głównej znajdują się dwa kluby biznesowe, które oferują VIP-om przestrzeń o powierzchni 900 m2. W podziemiach zaplanowano pomieszczenia prasowe i strefę mieszaną. Monitoring obiektu składa się z ponad 100 kamer, a parking liczy 200 stanowisk.
Autor: Tomasz Sobura
Reklama