Stade de Luxembourg (Stade National)

Pojemność9 385
Kraj Luksemburg
MiastoLuksemburg
Kluby-
Inauguracja 01.09.2021 (Luksemburg - Azerbejdżan)
Czas budowy 21.08.2017 - 07.2021
Koszt 77 mln €
Projekt GMP Architekten, BENG Architectes Associes
Konstruktor Schlaich Bergermann Partner
Wykonawca Felix Giorgetti SARL, CDCL S.A., Cimolai SpA
Adres Gasperich, 1235 Luxembourg

Reklama

Stade de Luxembourg – opis stadionu

Obiekt zastępuje 90-letni Stade Josy Barthel w roli stadionu narodowego. Powstał przede wszystkim dla reprezentacji w piłce nożnej i rugby. To część nowej dzielnicy Cloche d'Or, która powstaje wokół stadionu, przy południowej obwodnicy stolicy. Choć lokalizacja jest daleka od centrum, to bardzo dobry dojazd zapewnić ma nie tylko sama obwodnica, lecz również linia tramwajowa zaplanowana tak, by sięgnąć stadionu w perspektywie kilku lat.

Roboty rozpoczęły się 21 sierpnia 2017 roku, a 18 września tego samego roku odbyła się oficjalna uroczystość rozpoczęcia budowy. Jej pierwotny termin ukończenia przewidywany był na październik 2019 roku. Później, inaugurację wielokrotnie przekładano. Ostatecznie obiekt został uznany za gotowy w lipcu 2021 roku. Przyczyn było kilka, od trudnej pogody po zmiany projektowe.

Sam stadion przypomina pudełko na biżuterię z fasadami składającymi się z metalowych paneli w kształcie rombu, rozpiętych na stalowych linach. Dzięki zagięciom panele nie przylegają do siebie bezpośrednio, lecz wpuszczają do środka świeże powietrze i światło dzienne, a nocą dają efekt iluminacji. W sumie fasada ma znaczny jak na obiekt tej skali rozmiar - wznosi się na wysokość 14 metrów i kryje 5400 m2

Prostokątny dach opiera się na 51 stalowych belkach o bardzo charakterystycznym kształcie, których przedłużeniem są maszty oświetleniowe, ujęte w spójną ramę. Właśnie tutaj stadion osiąga swoją szczytową wysokość 24 metrów. Krzesełka jednopoziomowych trybun układają się w mozaikę, nawiązującą do flagi Luksemburga. Z uwagi na ograniczenia przestrzenne stadion stanął na osi wschód-zachód, nie tradycyjnej północ-południe. Główna trybuna znajduje się po południowej stronie. Boisko otrzymało hybrydową nawierzchnię.

Budynek ma trzy kondygnacje. Na drugim piętrze znajduje się zaplecze techniczne. Na zapleczu trybuny głównej na pierwszym piętrze umiejscowiono dwa kluby biznesowe, które oferują VIP-om przestrzeń o powierzchni 900 m2. Na pierwszym piętrze jest także centrum dowodzenia służb bezpieczeństwa i 2 studia telewizyjne. Na parterze zlokalizowano salę konferencyjną, toalety stoiska cateringowe. W podziemiach zaplanowano pomieszczenia prasowe, szatnie, strefę mieszaną i magazyny.

Monitoring obiektu składa się z ponad 100 kamer, a parking liczy 200 stanowisk (wschód stadionu). Do końca 2022 roku ma powstać kolejnych 2000 miejsc postojowych wokół obiektu. Oprócz meczów piłkarskich jest możliwość organizacji wydarzeń muzycznych na 15 000 widzów.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2021