Londyn: „Młoty” celują w drugi największy stadion w lidze
źródło: własne [TS]; autor: Tomasz
Coraz bardziej realnych kształtów nabierają plany West Hamu dotyczące zwiększenia pojemności obiektu. London Stadium stałby się największą klubową areną w stolicy i drugą co do wielkości w Premier League.
Reklama
W tym momencie London Stadium może przyjąć 60 000 widzów podczas meczów Premier League. Plan właścicieli "Młotów" zakłada zwiększenie pojemności do 66 000 miejsc i przegonienie pod tym względem Tottenham Hotspur Stadium. Wspomniana pojemność pozycjonowałaby londyńczyków na drugim miejscu w lidze, zaraz po Old Trafford.
Udostępnianie większej liczby miejsc w nowym domu West Hamu w Stratford byłoby realizowane w dwóch etapach. W pierwszym pojemność wzrosłaby z 60 000 do 62 500, a w drugim osiągnęłaby docelową liczbę 66 000 miejsc.
Rozbicie inwestycji na dwie fazy jest wynikiem konsultacji z grupą doradczą ds. bezpieczeństwa, co zostało ogłoszone podczas spotkania z przedstawicielami klubu ponad miesiąc temu. Pierwszy etap mógłby być już dawno ukończony, gdyby nie wybuch pandemii koronawirusa.
© Louis (cc: by)
W tym momencie wniosek planistyczny, który dotyczy pierwszej fazy, jest już gotowy. To uruchamia proces konsultacji. Wśród dokumentów, jakie muszą zostać przedstawione radzie gminy Newham są m.in. manifest identyfikujący miejsca o ograniczonej widoczności i zaległy manifest dotyczący siedzisk nieprzykrytych dachem od operatora stadionu.
Władze gminy będą także analizowały aplikację pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa kibiców przez odpowiednie służby oraz możliwości obsługi dodatkowej liczby widzów przez transport publiczny. Gdy wszystkie warunki zostaną spełnione, zostanie wydane pozwolenie na inwestycję.
Docelowo, trybuny wzdłuż linii bocznej (wschodnia i zachodnia) zostaną „wyprostowane” i zbliżą się do boiska. Rok temu podobny zabieg przeszły dolne sektory za bramkami, co sprawia, że obiekt powoli staje się coraz bardziej piłkarski.
West Ham rozpocznie od rekonfiguracji trybuny zachodniej. Koszt miałby wynieść 14,5 mln funtów (77,2 mln zł). Są to jak na razie bardzo wstępne ustalenia. Trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie rozwiązania techniczne i sporządzić szczegółowy kosztorys. Kolejne 20,5 mln funtów (109,2 mln zł) ze środków publicznych zostanie przeznaczone na zapewnienie „Młotom” obsługi stewardów na cztery najbliższe lata.
Autor: Tomasz Sobura
Reklama