Stadium of the Year: Poznajcie Jurorów!
źródło: własne [MK]; autor: michał
Co roku wysyłamy kilka zaproszeń do uznanych pracowni projektowych z całego świata, opierając się na naszej ocenie ich pracy. Cieszy nas, że kolejny raz uznani architekci z tych biur zgodzili się ocenić z nami stadiony otwarte w 2019.
Reklama
Od sześciu lat na początku każdego roku rozsyłamy zaproszenia do znanych biur projektowych z całego świata, bazując na ich pracy na rynku architektury sportowej. To zawsze biura z co najmniej jedną udaną realizacją stadionową w ostatnich latach. I choć co roku zapraszamy inne pracownie, to wciąż jest w kim wybierać, nawet jeśli staramy się unikać potencjalnych konfliktów interesów, tj. osób zaangażowanych w oceniane stadiony.
Co jednak ważniejsze, co roku znajdują się liderzy zainteresowani miejscem w Jury konkursu Stadium of the Year. Dla nas to zaszczyt tym bardziej, że na przestrzeni lat w Jury zasiadły osobistości dosłownie wybitne w swojej branży. Nie inaczej jest w tym roku. Oto Jury Stadium of the Year 2019!
- John Roberts, AFL Architects | Zaczynamy od Johna, ponieważ jego zespół w tej chwili nadzoruje prace projektowe przyszłej areny finału Mistrzostw Świata 2022. Tym samym w Jury zasiada drugi z rzędu architekt stadionu finałowego po Siergieju Czobanie, twórcy nowych Łużników. To też nie pierwszy wielki stadion turniejowy wychodzący z AFL – warto wspomnieć oficjalną koncepcję nowego stadionu Ataturka w Stambule, wyjątkowy stadion olimpijski w Aszchabadzie czy Peter Mokaba Stadium w RPA. Ale dla Johna Robertsa i AFL Architects nie tylko tak wielkie projekty się liczą. Firma jest znana od wielu lat z ciekawych realizacji w Wielkiej Brytanii – od kompleksów treningowych dla czołówki Premier League po stadiony uznanych marek, by wymienić otwierający się wkrótce stadion Brentford City czy ujawnioną w lutym planowaną rozbudowę Millwall FC.
- John Rhodes, HOK Architecture | Od obiektów treningowych, przez hale widowiskowe i stadiony, po wielkie tory wyścigów konnych i F1 – trudno znaleźć obiekt, jakiego John by nie projektował. Najpierw w Populous, a od 2014 roku w kolejnej globalnej pracowni, HOK. Aktualnie John pracuje nad nową halą widowiskową FC Barcelony, a także równie wielką areną w Walencji. Na koncie ma jednak niesamowite wizje stadionów, tak te stricte koncepcyjne (by wymienić futurystyczny stadion przyszłości rugby), jak i zrealizowane. Jego pracownia odpowiada za dwie ostatnie areny Super Bowl, a więc Mercedes-Benz Stadium oraz Hard Rock Stadium.
- Antonino Vultaggio, HPP Architekten | Od prawie 10 lat pracuje dla międzynarodowego HPP, które w 27 krajach zaangażowane było dotąd w ponad 4 tysiące projektów. Pracownia wywodzi się z Niemiec, gdzie zbierała nagrody za udział w projektowaniu Veltins Areny w Gelsenkirchen. HPP przeprojektowała również Bayarenę w Leverkusen. Dziś Antonino pracuje nad powstającym w bardzo szybkim tempie nowym stadionem SC Freiburg. To największa od kilku lat inwestycja stadionowa w Niemczech, która zaoferuje kibicom prawie 35 tys. miejsc. Podobnej skali stadion HPP zaprojektowało dla szanghajskiego SIPG FC w dzielnicy Pudong.
- Bence Pottyondy, SPP Architecture | Bence jest najmłodszym Jurorem na liście, choć i tak ma już ponad 10 lat doświadczenia w branży. SPP to jego autorska pracownia, założona do spółki z Lórántem Perényim, działa od niespełna trzech lat i dlatego na razie zajmuje się głównie mniejszymi projektami. Bence ma jednak niemałe doświadczenie, bowiem tworzył już koncepcję dla MTK Budapeszt, a także zrealizowaną wizję nowoczesnego stadionu w Miszkolcu. Rok temu właśnie ten stadion zdobył Nagrodę Jury, dlatego z wielką przyjemnością zaprosiliśmy jej współautora do tegorocznej edycji!
Głosowanie Jury jest zupełnie niezależne od Głosowania Publicznego i kończy się tytułem Stadium of the Year – Nagroda Jury. Jurorzy głosują w dwóch fazach. Najpierw wybierają 10 finalistów spośród 21 kandydatów. Następnie finaliści są oceniani pod kątem trzech kryteriów: wartości architektonicznej, funkcjonalności i innowacyjności. Lista 10 finalistów będzie ogłoszona 2 marca. Zwycięzcy obu głosowań będą znani 18 marca.
Reklama