AGC Arena (Na Stínadlech)

Pojemność18 221
203 (Miejsca VIP)
78 (Miejsca dla prasy)
17 255 (Miejsca kryte)
Kraj Czechy
MiastoTeplice
KlubyFK Teplice
Oświetlenie 1600 lux
Inauguracja 09.05.1973
Adres Na Stínadlech 2796, 415 01 Teplice

Reklama

AGC Arena – opis stadionu

Gdy starzejąca się drewniana trybuna stadionu U Drožďárny była już dalece niewystarczająca, pod koniec lat 60. XX wieku zaczęto w Cieplicach myśleć o budowie następcy, obiektu zbudowanego od zera w innej lokalizacji. Padło na teren na południowym zachodzie miasta, dziś serce największego kompleksu sportowego Cieplic.

Ponieważ inwestycja była prestiżowa dla całej Czechosłowacji, budowa musiała zakończyć się zgodnie z planem. Wymagał tego termin, bowiem otwarcie przewidziano na 28. rocznicę wyzwolenia przez Armię Radziecką, przypadającą w maju 1973.

Żelbetowe trybuny na planie „złamanej” podkowy (trybuny wzdłuż boiska nie są proste, lecz załamane dla stworzenia widzom minimalnie lepszej widoczności) były bardzo imponujące, podobnie jak zadaszenie z podporami umieszczonymi bardzo wysoko, prawie nie ograniczające widoku na boisko. Ławki z oparciami, a do tego wysokie maszty oświetleniowe – od pierwszej chwili obiekt Na Stinadlech prezentował wysoki standard. Co ciekawe, podczas otwarcia pojawił się sam prezydent FIFA, sir Stanley Rous.

W chwili otwarcia obiekt posiadał zadaszenie jedynie nad główną trybuną (zachodnia), pozostałe dwie strony podkowy przykryto później. Nad narożnikami zadaszenie w całości przepuszcza światło, nad południową i wschodnią trybuną – częściowo. Po instalacji krzesełek obiekt stracił nieco na pojemności i dziś mieści ok. 18 tys. widzów, z czego tylko ok. tysiąca miejsc znajduje się na północnej trybunce odkrytej.

Dzięki regularnym modernizacjom w 2016 obiekt ugościł finał Pucharu Czech. W tym samym roku udało się podpisać pierwszą umowę naming rights, zmieniającą nazwę komercyjną na AGC Arena.

Reklama

Zdjęcia