Camp Nou

autor: Grzegorz Kaliciak

Camp Nou (bądź, jak niektórym zdarza się go nazywać, Nou Camp) to coś więcej niż stadion, to prawdziwa świątynia futbolu! Na tym obiekcie występowały najlepsze drużyny narodowe z całego świata oraz najsłynniejsze kluby Europy.

To właśnie tutaj swoje wielkie mecze rozgrywało wielu wybitnych piłkarzy. Camp Nou był areną wielu imprez piłkarskich, m. in. Pucharu Zdobywców Pucharu, Ligi Mistrzów, Mistrzostw Świata oraz Igrzysk Olimpijskich. Jest to nowoczesny, a zarazem dość "stary" stadion. Wielu fachowców oraz krytyków piłkarskich jest zdania, że to dzięki swojemu wielkiemu stadionowi, potężna F.C. Barcelona jest tak renomowanym klubem na świecie. Stadion ten jest największym obiektem piłkarskim w Europie.

Nowy stadion kosztował F.C. Barcelonę ponad 1.2mln $ (300mln peset), z czego wartości 66 milionów peset, został sfinansowany przez kibiców, którzy wykupili abonamenty na pięć lat, tworząc w ten sposób znaczny kapitał. Był to siódmy stadion Barcy. Budowa została zapoczątkowana w marcu 1954 roku według koncepcji trzech architektów: Mitjansa, Garcię Barbona oraz Soteresa, a została ukończona trzy i pół roku później. Obiekt został nazwany El Nou Estadi del Futbol Club Barcelona, lecz kibice szybko przechrzcili go na Nou Camp. Nowa, krótsza nazwa używana była przez lata powszechnie i w końcu została oficjalnie nadana w 2000 r. jako główna. Inauguracja odbyła się 24 września 1957 roku, Barcelona zadebiutowała na nowym stadionie meczem z... Legią Warszawa. Pierwszego, historycznego gola strzelił Paragwajczyk Eulogio Martinez.

Na zbudowanie tak wielkiego i kosztownego stadionu złożyły się dwa czynniki. Po pierwsze, był to ogromny wzrost kibiców spowodowany fenomenalną grą Barcelony. Dzięki licznym wygranym spotkaniom klub zyskał przydomek „Barça de les Cinc Copes”, czyli „Pięciopucharowa Barcelona”. Ówczesny stadion Les Corts nie był w stanie pomieścić tylu fanów katalońskiej drużyny, więc należało jak najszybciej wybudować nowy, o wiele większy obiekt. Po drugie, w wyborach na prezydenta Barcy w 1953 roku wygrał Miro-Sans, który zaraz po swym zwycięstwie znacznie przyczynił się do tej wielkiej inwestycji.

Pierwotnie stadion mógł pomieścić 90 000 widzów. W 1978 roku trybuny Camp Nou zostały powiększone do 110 tysięcy, a w 1982 roku, specjalnie na MŚ w Hiszpanii liczba siedzisk ponownie wzrosła, aby mógł on pomieścić 120 000 fanów futbolu. Niestety z uwagi na przepisy FIFA taka pojemność nie mogła dłużej się utrzymać, więc zredukowano ją. Oprócz niektórych siedzisk zlikwidowana także płot oddzielający boisko od publiczności. Obecne na trybunach Nou Camp znajdują się 99 354 miejsca. W latach 2006 – 2009 klub przeprowadził największą na świecie operację wymiany wszystkich krzesełek na nowe.

To jeden z najwspanialszych obiektów piłkarskich na świecie. Wokół niego powstało wielkie klubowe centrum. Na powierzchni 15 hektarów znajduje się hala sportowa mogąca pomieścić 6000 widzów, sztuczne lodowisko z trybunami na 2000, drugi stadion na 16 000, parking dla kilkuset samochodów, boiska treningowe, korty tenisowe, szatnie, pokoje dla prasy, magazyn wyposażeniowy, gabinet odnowy, klinika, sale gimnastyczne, szkoła sportowa z internatem - "La Masia", multimedialne klubowe muzeum, kaplica, a nawet żłobek(!). Stadion oprócz zwykłych siedzisk posiada także loże dla VIP-ów, prasy oraz dla prezesów, podgrzewaną murawę, a także restauracje i nowoczesne, prywatne pokoje dla zwykłych kibiców.

Nou Camp oprócz wielkich meczów pomiędzy Barceloną a Realem Madryt był także areną największych turniejów piłkarskich. Pierwszy ważny mecz odbył się w 1972 roku, w Barcelonie spotkali się finaliści Pucharu Zdobywców Pucharów, Rangers Glasgow oraz Dynamo Moskwa. Szkoci wygrali 3:2. W 1982 roku Barca wygrała PZP na własnym obiekcie, pokonując Standard Liege 2:1, a w tym samym roku na Nou Camp odbył się mecz otwierający Mistrzostwa Świata '82 Argentyna - Belgia. Siedem lat później w Barcelonie, przy 97-tysięcznej publiczności odbył się pierwszy finał Pucharu Europy, AC Milan - Steaua Bukareszt (4:0). Kolejny ważny mecz na tym obiekcie odbył się w 1992 roku, w olimpijskim finale Hiszpanie minimalnie pokonali Polaków 3:2. Dwudziestego szóstego maja 1999 roku odbył się tutaj finał Ligi Mistrzów, w którym Manchester United pokonał po bardzo dramatycznym meczu, Bayern Monachium 2:1.

Camp Nou uznawany jest przez kibiców Barcy za dumę klubu, to prawdziwa legenda. Oprócz znakomitej przeszłości, wielu wspaniałych meczów oraz swoich wielkich rozmiarów, jest także nowoczesny. Jedyna znacząca wada tego obiektu, to brak całkowitego zadaszenia trybun (dach umieszczono tylko nad trybuną główną), lecz nie przeszkodziło to w przyznaniu przez europejską komisję UEFA 5 gwiazdek. Oznacza to, iż Nou Camp to nie tylko ogromna budowla mogąca pomieścić prawie 100 000 kibiców, lecz przede wszystkim kunszt architektury i nowoczesnej techniki. Sam widok stadionu robi ogromne wrażenie, a mecze przy pełnych trybunach to już niezapomniane przeżycie. Choć trzeba przyznać, że rzadko zdarza się, by trybuny były pełne. Kibice Barcelony mają bowiem opinię rozpieszczonych i nawet kiedy mają karnety na cały sezon, często przychodzą tylko na najważniejsze mecze. Tym samym blokują możliwość kupna biletów i zdarza się, że nawet ponad 30 000 wykupionych miejsc na meczach jest pustych.

Zobacz: Camp Nou; projekt rozbudowy.