Olsztyn: Przebudowa stadionu miejskiego coraz bliżej?

źródło: Stadiony.net; autor: Jakub Ducki

Olsztyn: Przebudowa stadionu miejskiego coraz bliżej? Na platformie Gminy Olsztyn ogłoszono przetarg na przebudowę stadionu miejskiego, co jest długo oczekiwanym krokiem w kierunku modernizacji przestarzałej infrastruktury sportowej. Projekt obejmuje szeroki zakres prac mających na celu unowocześnienie stadionu przy al. Piłsudskiego 69a.

Reklama

Kiedy rusza cały proces?

Stadion OSiR w Olsztynie od dawna czeka na przebudowę. Trybuny, które pamiętają czasy drużyny z Warmii w Ekstraklasie, szczególnie ta wschodnia, wyglądają bardzo źle i nie nadają się do użytku. Cała arena, prześmiewczo nazywana Estadio da Gruz, doczeka się modernizacji, a proces przetargowy już się rozpoczął.

Na początku roku na przebudowę obiektu pozyskano około 30 mln zł rządowej dotacji, teraz czas na jej realizację. Przedmiotem ogłoszonego przetargu jest realizacja projektu w formule zaprojektuj i wybuduj. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 7 sierpnia, do godziny 11:00. Otwarcie ofert nastąpi tego samego dnia o godzinie 11:30. Zakończenie inwestycji ma nastąpić do 30 września 2026 roku.

Stadion OSiR w Olsztynie (Stadion Stomilu)© stomil.olsztyn.pl

Szczegółowy zakres inwestycji

Firmy, które zgłoszą zainteresowanie przebudową, będą musiały wykonać następujące prace:

  • Rozbiórka trybun: W ramach inwestycji planowane jest wyburzenie trybuny południowej oraz wschodniej, a następnie budowa nowej trybuny wschodniej. Istotnym elementem jest również ograniczenie zakresu trybuny północnej, przeznaczonej dla kibiców gości.
  • Przestrzeń parkingowa: W miejscu wyburzonej trybuny południowej powstanie strefa parkingowa. Dodatkowo planowana jest modernizacja i powiększenie strefy parkingowej dla sędziów oraz delegatów znajdującej się za trybuną zachodnią.
  • Renowacja i przenoszenie elementów: Projekt przewiduje renowację masztu pierścieni olimpijskich oraz przeniesienie pomnika gimnastyczki z obręczą, obydwa znajdują się przy trybunie wschodniej.
  • Udogodnienia dla mediów: Powierzchnia dla wozów transmisyjnych o minimalnej wielkości 20×30 metrów zostanie utwardzona przy trybunie zachodniej, na styku z trybuną północną.
  • Wycinka drzew i utwardzenie terenu: Zgodnie z projektem planowana jest wycinka drzew w strefie wejścia na trybunę wschodnią oraz utwardzenie powierzchni przed wejściem na tę trybunę.
  • Zagospodarowanie gruzu: Gruz z rozbiórki trybuny wschodniej zostanie wykorzystany do budowy nowej trybuny, miejsc postojowych VIP oraz dla mediów.
  • Roboty budowlane: Prace obejmują przygotowanie terenu budowy, organizację i realizację wszystkich robót budowlanych zgodnie z dokumentacją projektową, uporządkowanie terenu po zakończeniu prac oraz przygotowanie niezbędnych dokumentów do uzyskania pozwolenia na użytkowanie.
Stadion OSiR w Olsztynie (Stadion Stomilu)
© stomil.olsztyn.pl

10 lat od konkursu architektonicznego

1 lipca 2015 roku ruszył drugi konkurs na wizję stadionu w Olsztynie. Jakie były jego założenia? Trybuny w układzie prostokątnym bezpośrednio otoczą boisko, a ich docelowa pojemność to 12 tysięcy widzów w standardzie Kategorii III UEFA. Docelowa, bowiem nie wszystkie powstaną jednocześnie, projekt ma być realizowany fazowo.

Wszystkie powyższe informacje kibice Stomilu znają doskonale, ponieważ takie były też wytyczne pierwszego konkursu na nowy stadion, rozpisanego jeszcze w 2014 roku. Tamta procedura skończyła się jednak spektakularną klapą, zniechęcając do współpracy z magistratem dwie duże firmy architektoniczne: JSK Architekci i Bauren. Obie wystartowały i obie krytycznie odniosły się do decyzji o odwołaniu przetargu z przyczyn formalnych, czytamy w artykule na Stadiony.net z 2015 roku. Czy tym razem w Olsztynie unikną kompromitacji? Cóż, gorzej być już nie może…

Reklama