Niemcy: Forum by Nowy Styl dostarczyło ponad 40 tysięcy eko-krzesełek na stadionie Eintracht Frankfu

źródło: Stadiony.net; autor: Stadiony.net

Niemcy: Forum by Nowy Styl dostarczyło ponad 40 tysięcy eko-krzesełek na stadionie Eintracht Frankfu Polskie firmy Forum by Nowy Styl oraz Grupa Azoty zapewniły 40 tysięcy ekologicznych krzesełek wykonanych z przetworzonego plastiku. Już wcześniej realizowały one podobne projekty, dostarczając krzesełka na stadionach w Gdańsku i Poznaniu podczas UEFA Euro 2012.

Reklama

Wymiana krzesełek na stadionie Eintrachtu Frankfurt, to już kolejna realizacja marki Forum by Nowy Styl, w której ekologiczne rozwiązania mające na celu obniżenie śladu węglowego stanowią podstawę projektu. Tym razem, dzięki strategicznemu partnerstwu z Grupą Azoty Compounding, marka wyprodukowała ponad 40 tysięcy krzesełek wykonanych z granulatu składającego się w 80% z odpadów poprodukcyjnych.

Forum by Nowy Styl liderem zrównoważonej ekologicznie renowacji krzesełek stadionowych

W ostatnich latach temat zrównoważonego podejścia do renowacji trybun stadionowych nabiera tempa, a marka Forum by Nowy Styl prężnie rozwija swój know-how w tej dziedzinie. Ma już na swoim koncie wyposażenie tymczasowego stadionu kontenerowego 974 na Mistrzostwa Świata w Katarze, czy w pełni zrównoważoną wymianę krzesełek na stadionie w Rybniku.

Przy okazji ostatniej rozbudowy stadionu Eintracht Frankfurt, Forum by Nowy Styl osiągnęło kolejny kamień milowy w tworzeniu ekologicznych rozwiązań stadionowych. Marka dostarczyła ponad 40 tysięcy krzesełek, które w 80% składają się z materiału z recyklingu. Od lat współpracujemy z marką Forum i nasze doświadczenia zawsze były przyjazne, profesjonalne i jakościowe - powiedział Daniel Garcia, Head of Technology and Events, Eintracht Frankfurt F.C.

Materiał ten powstał we współpracy z Grupą Azoty Compounding, która specjalizuje się w nowatorskim podejściu do tworzyw sztucznych i chętnie podjęła wyzwanie. Wyzwanie o tyle większe, gdyż oprócz podstawowego składnika, czyli poliamidu, krzesełka stadionowe ubogacone są w czynniki uniepalniające oraz niwelujące wpływ promieni UV.

W tym kontekście, użycie materiału recyklingowanego oznaczało kompletnie nową mieszankę, do której na nowo trzeba było dopasować wszystkie te elementy tak, aby zachować najwyższą jakość produktu.

 Deutsche Bank Stadion© Forum by Nowy Styl

Od Waldstadion do Deutsche Bank Park

Historia frankfurckiego stadionu rozpoczęła się ponad sto lat temu. Pomysł powstania wielofunkcyjnego obiektu sportowego we Frankfurcie zainspirowany został silną w tym czasie ideą olimpijską w związku z pierwszą nowożytną Olimpiadą z 1896r., która odbyła się w Atenach.

Z pomysłu organizacji olimpiady we Frankfurcie co prawda niewiele wyszło, obiekt jednak powstał. Otwarto go 21 maja 1925 roku i mieścił on stadion piłkarski wraz z bieżnią, ponad stumetrowy basen, welodrom oraz okalające tereny festiwalowe.

Od samego początku, Waldstadion — czyli po polsku Leśny Stadion — był domem miejscowej drużyny piłkarskiej Eintracht Frankfurt. Pierwszy mecz zagrała ona niespełna dwa miesiące po oficjalnej inauguracji, na początku lipca.

Na przestrzeni dziesięcioleci, stadion przebudowano cztery razy w 1953, 1974, 2002 i w 2023 roku. Poza przebudową w 1953 roku, każda następna miała na celu unowocześnienie stadionu przed Mistrzostwami Świata w 1974 i w 2006 roku.

Ostatnie zmiany na stadionie, to jednak więcej niż przygotowanie na Euro 2024, które odbywają się w Niemczech, m.in. na frankfurckim stadionie — to nadanie stadionowi klubowych kolorów. Przez wiele lat, frankfurcki stadion zarządzany był przez miasto, zaś klub Eintracht Frankfurt był głównym, aczkolwiek nie jedynym, najemcą. To właśnie wtedy w 2012 roku wymieniono krzesełka na niebieskie. Od momentu gdy stadion powrócił w zarząd klubu rozważano wymianę kolorów na klubową czerń i biel.

 Deutsche Bank Stadion© Forum by Nowy Styl

Nasz stadion, nasze kolory

Sprawa nie była jednak taka prosta. W obliczu postępujących zmian klimatycznych oraz coraz większym skupieniu na zrównoważonych decyzjach środowiskowych, ciężko było uzasadnić wymianę kilkudziesięciu tysięcy krzesełek tylko ze względu na kolor.

Wymiana krzesełek była decyzją emocjonalną, chcieliśmy pokazać, że stadion należy do klubu i kibiców. Niemniej, jesteśmy świadomą ekologicznie organizacją. Klub poważnie podchodzi do kwestii ochrony środowiska, dlatego nie mogliśmy po prostu wyrzucić dobrych krzesełek. Chcieliśmy to zrobić w zrównoważony sposób. Nowe krzesełka musiały mieć możliwie neutralny bilans dwutlenku węgla, dlatego naszym wymaganiem było wyprodukowanie ich z przynajmniej 80% zrecyklingowanego materiału - mówi Daniel Garcia, Head of Technology and Events, Eintracht Frankfurt F.C.

Oczywiście, wymiar symboliczny takiego kroku był bezcenny, niemniej jednak klub musiał taką wymianę szczegółowo zaplanować. Wszystko zaczęło się od projektu rozbudowy stadionu do pojemności 60,000 widzów. Pozwolenie na budowę wydano w 2022 roku, jednak pracę rozpoczęły się w roku następnym.

W tym samym czasie, klub musiał zająć się istniejącymi krzesełkami — utylizacja nie wchodziła w grę. Potrzeba matką wynalazku, jak to mówią, Eintracht wpadł na pomysł, co można zrobić z krzesełkami. Jedną z opcji, była propozycja dla kibiców i posiadaczy karnetów - mogli oni wykupić swoje miejsce za symboliczne kilkadziesiąt euro. Krzesełka mógł kupić każdy, jednak stali bywalcy mogli liczyć na to samo krzesełko, na którym przez lata oglądali mecze ukochanej drużyny.

Kolejna oferta skierowana była do szkół, instytucji i mniejszych klubów, które mogły zakupić zestawy krzesełek w preferencyjnej cenie. Wszystkie krzesła, które nie znalazły nabywców zostały przetworzone na granulat do ponownego użycia. Na tym jednak nie koniec. Eintracht chciał, aby nowe krzesełka, które miałby wypełnić trybuny, miały jak najmniejszy wpływ na środowisko. Dlatego właśnie jednym z wymagań dotyczących nowych siedzisk było wykonanie ich w co najmniej 80% z recyklingowanego materiału.

 Deutsche Bank Stadion© Forum by Nowy Styl

Strategiczna współpraca Forum by Nowy Styl z Grupą Azoty Compounding

Wymagania postawione przez Eintracht Frankfurt były wyśrubowane, dlatego też zespół Forum postanowił znaleźć partnera technologicznego do stworzenia odpowiedniej mieszanki. Rękawicę podjęła Grupa Azoty Compounding, która stworzyła autorski granulat pochodzący w 80% z recyklingu tworzyw sztucznych (PIR).

Dla nas udział w tym projekcie był absolutnie kamieniem milowym. Dysponując doświadczoną kadrą techniczną, a także dostępem do specjalistycznego laboratorium czujemy, że pokazaliśmy wszystko co najlepsze w działalności naszej Spółki. Grupa Azoty Compounding oferuje nie tylko setki standardowych odmian, ale również, tak jak w przypadku współpracy z Forum, stwarza możliwość dostosowywania tworzywa do konkretnego zastosowania lub stworzenia dedykowanego produktu zgodnie z wymaganiami klienta - przekazał Dariusz Cholewa - Managing Director Grupy Azoty Compounding Sp. z o.o.

 Deutsche Bank Stadion© Forum by Nowy Styl

Certyfikaty bezpieczeństwa

Dla Forum by Nowy Styl kwestia jakości produktu to sprawa nadrzędna, gdzie nie może być kompromisów. Wszystkie produkty stadionowe posiadają certyfikaty spełniające najwyższe normy europejskie. Krzesełka wyprodukowane ze zrecyklingowanego granulatu, nie były wyjątkiem.

Wszystkie wyprodukowane krzesełka spełniają europejskie normy niepalności (DIN EN 4102) w klasie B1 oraz 4. poziom odporności na promieniowanie UV (EN ISO 4892-1, -2). Krzesełka stadionowe dostarczone do Frankfurtu posiadają także niemiecki certyfikat GS w zakresie wytrzymałości (norma DIN EN 12-727) na najwyższym, czwartym poziomie.

 Deutsche Bank Stadion© Forum by Nowy Styl

Krzesełka na stadionie Eintracht Frankfurt

Wymiana krzesełek na stadionie Eintrachtu Frankfurt odbywała się pomiędzy czerwcem a sierpniem 2023 roku. W tym czasie, obiekt normalnie funkcjonował. To nie pierwszy raz, gdy marka Forum montuje swoje produkty w interwałach podzielonych ważnymi wydarzeniami — w ten sam sposób instalowano krzesełka na trybunach nicejskiej areny, Allianz Riviera.

Ostatecznie, Forum by Nowy Styl dostarczyło ponad 40,000 kubełkowych krzesełek Omega oraz — ponad sto składanych krzesełek Sigma. Wszystkie one zostały wyprodukowane z ekologicznej mieszanki plastiku.

 

Reklama