Hiszpania: „Efekt Bernabeu" trzęsie centrum Madrytu

źródło: Marca,El Mundo, El Confidencial, El Español, ESDiario, El Ec; autor: Miguel Ciołczyk Garcia

Hiszpania: „Efekt Bernabeu Miarka się przebrała, ceny skoczyły w górę, a hałas powodowany przez dom Realu Madryt wywołał gwałtowne zmiany na rynku mieszkaniowym w dystrykcie Chamartín. Na stadionie rozpoczęła się długo oczekiwana wymiana murawy. Hiszpańskie media poinformowały także o rozbiciu siatki nawołującej do zamachów na Bernabeu.

Reklama

Prace wykończeniowe trwają

Na Estadio Santiago Bernabéu wciąż trwają prace wykończeniowe, między innymi na drugim poziomie trybun, gdzie dotychczasowe niebieskie fotele, choć niedawno przemalowane, są zmieniane na składane, granatowe krzesełka. Zamontowano także barierki przy prawie wszystkich schodach w sektorze. Obie modyfikacje wymagały zmiany układu stopni, na których stoją rzędy krzesełek.

Jak można zobaczyć na filmach Fanaticos Real Madrid, robotnicy pracują również nad poprawkami przy fasadzie stadionu oraz w jego bezpośredniej okolicy, gdzie powstaje parking, a także przebudowywana jest stacja metra. Trwają również próby oświetlenia w strefie SkyBar Bernabeu.

Sąsiedzi mają dość hałasu i prac

Mimo że prace są już na wykończeniu, nadal są uciążliwe dla mieszkańców. Miasto ogłosiło zamknięcie kolejnych dróg, co potęguje irytację sąsiadów.

El Economista donosi, że w 2017 roku klub przedstawił urzędowi miasta dokumentację, w której zobowiązał się do zmniejszenia ilości decybeli generowanych przez obiekt. Miało to zostać osiągnięte poprzez stworzenie powłoki otaczającej cały stadion (...) ograniczając wpływ akustyczny na otoczenie, a tym samym poprawiając komfort sąsiadów. Klub ewidentnie nie spełnia tych założeń, bo hałas wielokrotnie przekracza normy prawne.

Projekt Estadio Santiago Bernabéu© RealMadrid.com 

Zapowiedź walki

Stowarzyszenie Pokrzywdzeni przez Bernabeu nie obawia się jednak walki sądowej, zbierając na nią od swoich członków – jak podaje TeleMadrid – 200 euro miesięcznie. Stworzenie tunelu dla obsługi stadionu, zwiększenie liczby wydarzeń z 35 (przed przebudową Bernabeu) do prawie 300 rocznie, hałas oraz degradację okolicy, a także zmniejszenie liczby pasów na ulicach okalających stadion określają jako krzywdę wyrządzoną okolicy.

W poprzednich miesiącach udało im się już zatrzymać przekazanie klubowi należących do miasta parkingów przy stadionie, co pokazuje ich efektywność na drodze sądowej. Gdyby udało im się wygrać sprawę o zanieczyszczenie akustyczne, mogłoby to oznaczać nawet czasowy zakaz organizacji imprez na obiekcie.

Klub przedstawia rozwiązanie

W odpowiedzi na ciągłą burzę medialną, burmistrz miasta José Luis Martínez-Almeida wymógł na klubie przygotowanie rozwiązania problemu zanieczyszczenia akustycznego. W poniedziałek powiedział on Telemadrid, że ograniczył liczbę dużych koncertów do maksymalnie 20 rocznie. Zobowiązał się też do zintensyfikowania prac sprzątania okolic po koncertach na Bernabeu.

Z kolei Real Madryt będzie musiał zidentyfikować i uszczelnić miejsca, przez które wydobywa się dźwięk, zwłaszcza w górnej części fasady (poprzez otwartą przestrzeń Skywalku) oraz przy bramach prowadzących na trybuny. Według El Mundo użyte zostaną m.in. panele akustyczne czy dźwiękoszczelne membrany.

Przed koncertami będzie przeprowadzana symulacja biorąca pod uwagę m.in. moc i rozmieszczenie głośników, by sprawdzić, czy spektakl nie przekroczy norm dźwiękowych. Cytowany przez ESDiario burmistrz zapewnił kilka dni temu, że klub był chętny i gotowy do współpracy.

Budowa Estadio Santiago Bernabéu© Madrid1902

Bernabeu zmienia rynek mieszkaniowy

W ostatnich dniach w hiszpańskich mediach rozpoczęła się szeroka dyskusja na temat wpływu hałasu powodowanego przez nowe Bernabeu na rynek mieszkaniowy. El Mundo dotarło do analizy firmy konsultingowej Gloval, której dane sugerują, że coraz więcej osób chce się wyprowadzić z dzielnicy Hispanoamérica.

Według El Mundo, w promieniu 300 metrów od stadionu oferty sprzedaży mieszkań wzrosły o 57%, a umowy długoterminowego wynajmu spadły o około 30% w ciągu roku. W obrębie 300-600 metrów liczba mieszkań na sprzedaż wzrosła o 22%. Wzrosły także ich ceny, o 6,4% w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu i 10,3% w dalszej części dzielnicy.

Więcej turystów

Z kolei, według tych samych danych, liczba mieszkań przeznaczonych na krótkotrwały wynajem dla turystów wzrosła w promieniu 300 metrów od Bernabeu o 19%, a w promieniu 300-600 metrów aż o 40%.

Eksperci są ostrożni i nie chcą wyrokować, jednak tak duże zmiany na rynku mieszkaniowym w ciągu roku nie mogą być przypadkiem, zwłaszcza że nastąpiły w czasie zwiększenia liczby wydarzeń na stadionie. Hiszpańskie media mówią więc już o efekcie Bernabeu.

Projekt Estadio Santiago Bernabéu© RealMadrid.com

Komórka terrorystyczna rozbita

Prawdziwy wstrząs wywołały jednak informacje podane przez El Confidencial. Guardia Civil, dzięki współpracy z m.in. FBI i Europolem, rozbiła komórkę Fundacji I'lam, centrali propagandowej Państwa Islamskiego, która nawoływała do ataku na zawodników i kibiców Realu Madryt, a także na inne areny Ligi Mistrzów i EURO 2024.

José María Olmo, dziennikarz śledczy El Confidencial, przekazał, że islamiści nawoływali do przeprowadzenia zamachu przed meczem na Bernabéu. Mój drogi bracie w Al-Andalus [arabska nazwa Półwyspu Iberyjskiego – przyp. red.]. Czeka na ciebie bardzo cenny cel. Przedrzyj się przez tłumy, odwróć uwagę ochrony improwizowanymi ładunkami wybuchowymi i urządzeniami wabiącymi, a następnie z determinacją zmierzaj do głównego celu – nakazuje napis na jednej z grafik przygotowanych przez terrorystów.

Zmiana murawy

Na szczęście jednak nie doszło do żadnego ataku, a po zakończeniu sezonu Real Madryt zajął się pielęgnacją, a raczej wymianą murawy na Bernabeu, ponieważ jej stan pozostawiał wiele do życzenia, na co zwracał uwagę sam Pep Guardiola w półfinale Ligi Mistrzów. Teraz tylko muszą zadbać o murawę – powiedział hiszpański trener, odnosząc się do wyglądu nowego Bernabeu i jego kontrastu z kiepskim stanem placu gry.

Według El Español, mimo stworzenia specjalnych warunków dla pielęgnacji, zmiana murawy ma się odbywać corocznie po zakończeniu sezonu. Tym razem jednak ta zmiana przebiega w wyjątkowy sposób. Jak podaje Marca, po zdjęciu starej nawierzchni rozsypano piasek z materią organiczną, aby na nim zasiać ziarna trawy, które będą pielęgnowane pod placem gry. Dzięki systemom oświetlenia, nawadniania i monitoringu murawa made in Bernabeu ma być w idealnym stanie przed rozpoczęciem sezonu 2024/25.

Budowa Estadio Santiago Bernabéu© Madrid1902

Reklama